Štyri mesiace pred prechodom na euro nie sú francúzske podniky stále pripravené. Podľa poslednej ankety Francúzskej obchodnej a priemyselnej komory dvanásť percent malých a stredných podnikateľov už prešlo na účtovníctvo v eurách, štyridsať percent čaká na začiatok budúceho roku a celá štvrtina si otvorí bankový účet v eurách až v januári 2002.
Dvojaké označenie cien je už dobre zabehané v supermarketoch, no rovnakým výsledkom sa môže pochváliť len 56 percent predajní potravín a tretina obchodov s pečivom. Predajne alkoholu, reštaurácie a kiná sú na tom najhoršie.
Už niekoľko mesiacov sa v médiách občania stretávajú s kampaňou Vítame euro, ktorá im má psychicky uľahčiť prechod na novú menu. Obchody a úrady, kde už možno platiť v eurách, sú pri vchodoch označené logom akcie. Prvého septembra vyrazil z Paríža Vlak pre euro, ktorý za tri týždne prejde celé Francúzsko. Cieľom tejto akcie je predovšetkým zoznámiť s novou európskou menou malých a stredných podnikateľov a vyprovokovať záujem médií.
Občania však po návrate z prázdnin zistili, že obchodníci využili povinnosť označiť ceny v eurách na to, aby ich zaokrúhlili nahor. Priemerný nákup v supermarkete je drahší o 50 frankov. Najviac stúpli ceny pracích práškov (22 percent), masla (7 percent), šampónov (12 percent), mlieka (18 percent), jogurtov a múky (10 percent). Zdraženie v priemere o 0,5 percenta bolo automaticky pripísané na účet eura. Európska únia predpisuje, že šesť mesiacov pred prechodom na euro a počas dvoch mesiacov prechodu na začiatku budúceho roku sa ceny nesmú meniť. Cena v národnej mene musí byť po prepočte na eurá identická. Veľa obchodníkov sa tak chopilo poslednej šance a využilo prepočet cien počas leta.
Vláda v pondelok ubezpečila, že za chybne prepočítané ceny, ktorých cieľom je poškodiť zákazníka, bude obchodníkov postihovať. No obchodníci môžu upraviť konzumentské ceny voľne až o 2,1 percenta za rok, pripomenul štátny sekretár pre spotrebu Francois Patriat pre radio France Inter.
A čo na to občan-konzument? „Hádam neprestanem kupovať chlieb len preto, že je drahší?!“ Vláda nakoniec v súvislosti s prechodom na euro sama upravila smerom nahor ceny troch veľkých štátnych podnikov - okrem iného ceny štátnych železníc za prepravu.
PRE SME - ROMAN KRAKOVSKÝ, Paríž