Signalizácia pre pestovateľov

Na ovocných drevinách žijú húsenice viacerých druhov motýľov. Pri silnejších výskytoch môžu spôsobovať citeľné zníženie množstva listovej plochy, prípadne pri premnožení až holožery. Jedným z nich je spriadač americký. Vyskytuje sa najmä v najteplejších .

Na ovocných drevinách žijú húsenice viacerých druhov motýľov. Pri silnejších výskytoch môžu spôsobovať citeľné zníženie množstva listovej plochy, prípadne pri premnožení až holožery. Jedným z nich je spriadač americký. Vyskytuje sa najmä v najteplejších oblastiach Slovenska. Z ovocných drevín napáda predovšetkým jablone, čerešne, orechy, morušu, bazu čiernu a celý rad ďalších i divorastúcich druhov. Z parkových drevín je pre spriadača hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, na ktorom často pozorovať veľké množstvo húseníc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spriadač americký patrí u nás medzi nepôvodné druhy škodcov, ktorý bol do Európy zavlečený po druhej svetovej vojne. Jeho húsenice sú chlpaté, žltozelené, na chrbte majú tmavší pásik. Žijú vo veľkých skupinách. Obžrané časti stromov obaľujú pomerne nápadnou pavučinou a tvoria tzv. pavučinové hniezda. Prezimujú v štádiu kukly v rozličných úkrytoch na stromoch, plotoch, múrikoch a podobne. Na jar sa liahnu motýle. Samičky kladú početné skupiny po niekoľkých stovkách zelenkastých vajíčok na rub listov. Húseničky sa liahnu približne v polovici júna. Skeletujú listy dosť typickým spôsobom, pričom vytvárajú už spomínané veľké pavučinové hniezda. V júli sa zakukľujú. Kukla býva tmavohnedá až čierna, uložená v pavučinovom kokóniku. Z kukiel sa v auguste liahnu motýle druhej generácie. Niekedy ich možno nájsť na stromoch aj v októbri. Počas roka má dve generácie.

SkryťVypnúť reklamu

Účinným spôsobom ochrany je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku ich liahnutia sa používa prípravok NOMOLT 15 SC a na jablone aj DIMILIN 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné BIOBIT FC, WP a XL a iba pred kvitnutím sa používajú CASCADE 5 EC a VAZTAK 10 EC a SC. Ďalej sú uvedené prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť prípravky DECIS 2,5 EC, DECIS 25 FLOW, DECIS EW 50, KARATE 2,5 WG a SUMITHION SUPER; len na jadroviny a kôstkoviny ULTRACID 40 WP a ZOLONE EC. Všetky uvedené prípravky ničia vlastne húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok, piadiviek a podobne. Chemická ochrana je potrebná najmä pri premnožení, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov po sebe. Premnoženie býva takmer pravidelné na tých istých miestach, ktoré sa neošetrujú (napríklad stromoradia pri cestách) alebo v niektorých parkoch. V pravidelne ošetrovaných sadoch spriadač nespôsobuje významnejšie problémy. V každom prípade je však vhodné sledovať početnosť prvej generácie, pretože druhá býva väčšinou ešte početnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP-OORF

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu