
Lienka sedembodková likviduje vošky na poraste. FOTO – (AR)
Čo všetko zahŕňa tento pojem?
„Biologická ochrana je iba časťou ekologického prístupu k životnému prostrediu. Zahŕňa používanie biologických prípravkov na ochranu rastlín a zámerné nasadzovanie užitočných organizmov. Možno sem zaradiť aj úmyselnú podporu rozvoja užitočných organizmov žijúcich vo voľnej prírode. Robí sa to ponechaním časti pôdy alebo aj kôp kamenia bez akýchkoľvek zásahov s porastom prirodzene sa vyskytujúcich rastlinných druhov, ktoré sú pre tieto živočíchy dôležitým miestom úkrytu a rozmnožovania.“
Aké prednosti, prípadne nedostatky, má oproti chemickej ochrane?
„Hlavnou prednosťou, pre ktorú je výhodné používať biologickú ochranu a prečo si aj zasluhuje všestrannú podporu, je ochrana životného prostredia, zachovanie prirodzených stanovíšť a pestrosti prírody a čistá produkcia bez obsahu akýchkoľvek cudzorodých látok. Biologická ochrana má, samozrejme, tiež veľa nedostatkov. Najvýznamnejším je azda ten, že nie každú chorobu alebo škodcu možno na väčších výmerách potlačiť bez chémie. Druhým negatívom je neistota účinku, pretože každá biologická ochrana závisí od mnohých činiteľov, napríklad poveternostných, ale aj od životného cyklu užitočného organizmu, ktorý nie vždy spĺňa predpoklady ochranného zásahu. Medzi nedostatky možno zahrnúť v niektorých prípadoch aj vyššie náklady.“
Na akom princípe sú založené biotechnologické prostriedky - feromónové lapače a lepové doštičky?
„Tieto prostriedky nepredstavujú biologickú ochranu v pravom slova zmysle. Feromónové lapače pracujú na princípe sexuálnych feromónov, ktorými sú lákané samčeky, namiesto samičky však nájdu lepovú dosku, kde sa prilepia a uhynú. Lepové doštičky sú založené na princípe lákania hmyzu na určitú nápadnú farbu, napríklad na modrú reagujú strapky, na žltú vrtivka čerešňová. Aj v tomto prípade sa hmyz prilepí na vrstvu lepidla a zahynie. Oba tieto systémy ochrany sú iba pomôckou na určenie termínu ošetrovania, prípadne slúžia na zistenie intenzity výskytu daného škodcu. Žiadne oficiálne metodiky však neodporúčajú odchyt škodcov uvedenými prostriedkami ako priamu ochranu porastov, aj keď na malých pokusných plochách možno niekedy aj takto dosiahnuť primeranú ochranu bez postrekov.“
Akých prirodzených nepriateľov škodcov možno využívať v našich záhradkách a ovocných sadoch?
„Od roku 1999 je v Zozname povolených prípravkov na ochranu rastlín aj osobitná kapitola, tzv. Bio–agens. V ňom sa pre tento rok uvádza 36 druhov užitočných organizmov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Sú to napríklad dravé roztoče, dravé lienky, parazitické osičky a iné.“
Ktoré metódy sú aktuálne v tomto období?
„V poľných podmienkach možno v najbližšom období využiť prikrývanie póru netkanými textíliami proti mínerke pórovej. V skleníkoch ochrana nie je presne viazaná na termín, ale ochranu treba prispôsobiť pestovanej plodine a vývoju jednotlivých škodcov.“
MÁRIA INŠTITORISOVÁ