
foto
„Vo chvíli, keď opäť nabehla ráno elektrina, sa ozvalo z ulice mohutné „hééj“ a autá začali trúbiť,“ smeje sa Tomáš Kirchhoff. Patril medzi tých obyvateľov New Yorku, pre ktorých bol výpadok elektrickej energie nezvyčajnou skúsenosťou, ktorú zobrali skôr s humorom. Úvahy o bin Ládinovi a teroristoch sa samozrejme hneď po výpadku objavili, ale ľudia zostali pokojní. „Zrejme si to nebezpečenstvo nechcú pripúšťať,“ hovorí mladý Slovák bývajúci na hornom Manhattane.
Mal šťastie, býva neďaleko práce, a tak sa nemusel komplikovane dostávať domov. Pracuje ako vedecký pracovník v Memorial Sloan Kettering Cancer Center a musel sa predovšetkým postarať o biologický materiál, ktorý musí byť sústavne zmrazený. Zapol zálohové generátory a včera sa práve chystal do práce všetko skontrolovať.
V časti, kde býva, nebol chaos až taký veľký ako inde na Manhattane. „Mal som pocit, akoby túto udalosť ľudia chceli využiť a mali záujem sa stretávať a rozprávať.“ Bar, kam chodieva, bol úplne preplnený. „Veľmi zvláštne sa nám po celý čas zdalo, že sme nevideli ani jedno policajné auto. Policajti už dávno opustili krajinu a len my hlupáci sme tu zostali,“ smiali sa vraj spoločne v bare. Až neskôr zistili, že polícia bola v tých častiach Manhattanu, kde kráčali masy ľudí.
Podarilo sa vám spojiť s najbližšími? „Áno, mal som šťastie, že mobilný operátor, ktorého mám ja aj manželka, po celý čas fungoval. Ľudia na ulici ma zastavovali, akého mám operátora, keď som telefonoval, niekoľkým som svoj telefón aj požičal. Všade boli zapnuté rádiá, ale hrali len dovtedy, kým vydržali baterky.
Tak ako inde aj na hornom Manhattane sa okamžite výpadok elektriny prejavil na cenách u pouličných predavačov. Cena fľaše vody okamžite stúpla z päťdesiatich centov na tri doláre.
(mch)