
Takto ľudia spali na schodoch pošty na rohu 33. ulice a 8. avenue v New Yorku ešte včera ráno. Nemali sa ako dostať domov. FOTO - TASR/AP
Výpadok z 9. novembra 1965 postihol 30 miliónov ľudí v siedmich amerických štátoch a dvoch kanadských provinciách. Všetci museli stráviť noc pri sviečkach, pretože k poruche došlo večer. Išlo o prvú kaskádovú poruchu gigantických rozmerov, keď výpadok kanadskej pohraničnej rozvodnej stanice v dôsledku chvíľkového preťaženia viedol k vypadávaniu ďalších.
Stačilo 12 minút a na 129-tisíc štvorcových kilometrov nesvietila ani jedna žiarovka. Tento výpadok dostal historický názov „the Great Blackout.“ Nedošlo pri ňom k rabovaniu a medzi ľuďmi uviaznutými v metre dochádzalo k prejavom solidarity a vzájomnej pomoci. Tento výpadok sa preslávil aj tým, že deväť mesiacov po ňom v celej oblasti prudko stúpla pôrodnosť.
Výpadok z 13. júla 1977 postihol deväť miliónov ľudí na 25 hodín. Dôvodom bol úder blesku a následná nesprávna reakcia. Došlo však k najväčšiemu rabovaniu obchodov v dejinách mesta, pri ktorom zadržali 3800 ľudí. Škody odhadli na miliardu dolárov. Aj tentoraz sa o deväť mesiacov narodilo výrazne viac detí, ale nebolo to už toľko ako pred 12 rokmi.
„Výpadok prúdu z roku 1965 si všetci pamätajú ako vzrušujúcu výzvu. Spomíname naň ako na čas, keď sa o deväť mesiacov rodili bábätká,“ povedal prezident Newyorskej historickej spoločnosti Kenneth Jackson. „V roku 1977 bolo rabovanie a požiare jasným prejavom mesta, ktoré zažíva ťažké časy.“
Výpadky z rokov 1981, 1983 a 1986 boli už menšie a väčšinou zasiahli len časť mesta, zvlášť južný Manhattan. K zatiaľ poslednému významnejšiemu výpadku došlo v New Yorku 6. júna 1999. Dôvodom bolo preťaženie siete v čase rekordných horúčav. Výpadok trval 19 hodín. (čtk)