
foto
Tma desí a New York špeciálne. Keď vo štvrtok popoludní vypadol v celom meste prúd, väčšina ľudí si spomenula na 11. september. Zrušiť jedným ťahom všetky žiarovky, chladničky, výťahy, metro, vlaky, letiská, kiná a divadlá, narušiť chod bánk, nemocníc a vrátiť niekoľko miliónov ľudí o sto rokov späť, to predsa môžu len teroristi. Trvalo zopár hodín a bolo jasné, že tentoraz to tak nie je.
Kde sa stala chyba? Kto je na vine a ako sa niečo také môže vôbec stať najmodernejšej a najvyspelejšej krajine sveta? Odpovede zatiaľ nikto presne nepozná. Už včera však začali politici ukazovať prstom všetkými možnými smermi, len nie na seba.
Bez prúdu zostala severovýchodná časť Spojených štátov a juhovýchodná časť Kanady. Najľahšie terče tak boli jasné.
Ako prvý zaútočil kanadský premiér Jean Chrétien: Všetko sa začalo u Američanov a potom postupne vypadol prúd aj na kanadskej strane veľkých jazier. Podľa Chrétienovej hovorkyne výpadok spustil blesk do americkej rozvodne neďaleko Niagarských vodopádov. Kanadský minister obrany John McCallum potom povedal, že reťazovú akciu spustila porucha rozvodne v jadrovej elektrárni v Pensylvánii.
Na druhej strane to videli naopak. Newyorský starosta Michael Bloomberg povedal, že tma prišla z Kanady. „Zdá sa, že táto udalosť vznikla v Kanade a Kanaďania možno neurobili všetko, čo mali.“
Ďalšieho možného vinníka pomenoval guvernér štátu New York George Pataki: „Je to federálny problém, v žiadnom prípade nie nášho štátu.“
Je jasné, že 50 miliónov ľudí bez prúdu je obrovský problém. A to aj napriek tomu, že sa zatiaľ nič mimoriadne nestalo. Aspoň z hľadiska globálnej bezpečnosti či svetových trhov.
Zostať však zaseknutý vo výťahu alebo stvrdnúť na noc v meste a nemôcť sa dostať k rodine, to sú osobné tragédie, ktoré sa premietnu aj do politiky. Najmä ak sa týkajú hneď niekoľkých miliónov voličov. Ak k tomu ešte pripočítame pocit, že politici nie sú schopní pomenovať a odstrániť problém, je ich reakcia pochopiteľná.
Aj preto veľmi rýchlo reagoval prezident George Bush, ktorý sľúbil, že preverí „prečo bola kaskáda taká obrovská, ako bolo možné, že to tak výrazne poškodilo náš systém“.
Okrem politikov hľadajú príčinu aj experti. Všetkým je jasné, že v pozadí gigantického výpadku prúdu je zastaraný energetický systém a neschopnosť uspokojiť stále väčšie požiadavky ľudí. Záhadou však zostáva samotný spúšťací impulz. Niektorí hovoria o blesku, čo zasiahol elektráreň, iní o preťaženej sieti a následnom reťazovom výpadku ďalších uzlov, ktoré sú spolu poprepájané.
Čo to bolo naozaj tak, zatiaľ nevedno. Výsledky prvého vyšetrovania hovoria, že energia vypadla najskôr v severnom Ohiu. „Zdá sa, že tam sa to začalo,“ povedala agentúre AP hovorkyňa Severoamerického výboru spoľahlivosti elektrickej energie Ellen Vancková.
Experti však upozorňujú: nejde len o chybu systému či vonkajší vplyv. Niekde musela zlyhať aj technika. Inak by sa toto elektrické domino muselo zastaviť oveľa skôr.