Najväčšie okamžité škody spôsobil výpadok aerolinkám, ktoré sú už i tak ťažko skúšané celkovým poklesom záujmu.
Prvé odhady celkového vplyvu na americkú ekonomiku sú protichodné. Kým niektorí predpovedajú o niečo pomalší rast, podľa iných môže výpadok energie dokonca hospodárstvo nepatrne podporiť.
Ľudia aj firmy totiž prídu do obchodov a budú si robiť pre takéto prípady zásoby. Nakúpia vo veľkom batérie či konzervované potraviny, podniky si budú chcieť zabezpečiť núdzové zdroje energie. Tržby aj zisky výrobcov stúpnu.
V každom prípade, ak nepotrvá výpadok vo veľkej oblasti príliš dlho, nebude vôbec udalosťou, ktorá by ovplyvnila najväčšiu svetovú ekonomiku zásadne. „Nebude z toho makroekonomická otázka,“ povedala Audrey Childe-Freeman, ekonómka z CIBC World Markets v Londýne.
Krvný obeh americkej ekonomiky, finančníctvo, fungoval hladko. Významné burzy a obchodníci sú vybavení vďaka udalostiam ako Y2K alebo 11. september núdzovými zariadeniami. Investičné banky nehlásili žiadne vážne problémy s vybavovaním obchodov ani posielaním peňazí medzi účtami. V postihnutej oblasti sa však nedali vyberať peniaze z bankomatov.
Wall Street mohol výpadok zastihnúť aj v oveľa horšom čase, ako niekoľko minút pred zatvorením trhu. Inak to bolo v Chicagu, kde sa najskôr investori vydesili, že ide o ďalší teroristický útok. Preto dočasne strácal aj dolár.
Horšie časy možno čakajú poisťovne. Tie budú musieť preplatiť aj také škody ako zničené potraviny v chladiacich a mraziacich zariadeniach. Kompenzácie sa zrejme nevyhnú ani energetickým firmám.
Wall Street otvorila včerajšie obchodovanie ako zvyčajne a bez väčších obáv. „Obchodovanie je pomalé, ale také bolo celý týždeň,“ povedal jeden z obchodníkov.
(reuters, čtk, bloomberg, bro)