„Krivky spotreby energie v USA a u nás sú obrátené. Najvyššia spotreba energie je u nás v zime, kým v Spojených štátoch v lete,“ hovorí riaditeľ vonkajších vzťahov Slovenských elektrární Jozef Valovič. V minulom roku bola napríklad spotreba energie v januári 3300 gigawatt hodín, kým v júni 2300 gigawatthodín.
Hoci klimatizácií je na Slovensku v podnikoch a domácnostiach čoraz viac, spotreba v júli a auguste je v porovnaní s rokom 2000 vyššia len o dve až štyri percentá.
Problémy spôsobuje skôr prebiehajúce teplé a suché počasie. Pre nižší stav vody v Gabčíkove ide tamojšia elektráreň na menej ako polovičný výkon. Príliš teplá voda vo Váhu, ktorá sa používa na ochladzovanie jadrového reaktora v Bohuniciach, zase prinútila znížiť výkon prvého bloku elektrárne o štyri percentá.
Teplé počasie však pre Slovenské elektrárne má aj kladnú stránku. V niektorých európskych štátoch je pre nízky stav hladiny riek nedostatok energie, a nakupujú ju na trhu, aj zo Slovenska.
Slovenské elektrárne vyrobia asi 85 percent spotrebovanej elektrickej energie u nás. Zvyšok dopĺňajú energetické zdroje pri podnikoch, Paroplynový cyklus v Bratislave a Vodné dielo Žilina. Energia sa ďalej prenáša cez prenosové kapacity Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy do distribučných závodov, ktoré ju ďalej transformujú na nižšie napätie a predávajú domácnostiam. Najviac energie, 47 percent, spotrebuje priemysel. Budovy a bývanie minú štvrtinu služby 14 percent, doprava 13 percent a poľnohospodárstvo 1 percento. (jog)