Problém s elektrinou v Spojených štátoch je starý desaťročia a zodpovední predstavitelia naň upozorňovali už dávno. Výstižne ho pomenoval guvernér štátu Nové Mexiko Bill Richardson: „Sme superveľmocou so sieťou tretieho sveta. Potrebujeme novú sieť,“ povedal bývalý minister energetiky krátko po včerajšom energetickom šoku.
Budovanie novej prenosovej siete však ďaleko zaostáva za tempom, ktorým rastú nároky Američanov na spotrebu elektriny. Podľa Kalifornského inštitútu pre výskum elektroenergetiky vzrástol dopyt po elektrine za posledných desať rokov o 30 percent. Kapacita siete sa za ten čas zvýšila o 15 percent. Jednou z hlavných príčin tejto nerovnováhy sú klimatizačné zariadenia. V čase letných horúčav berú klimatizácie zo siete plných 30 percent elektriny.
I bez nich zvláda prenosová sústava potreby Američanov ťažko a s pravidelnými výpadkami. Keď v roku 1965 vypadol prúd v celom New Yorku a Novom Anglicku, vznikla Severoamerická rada pre spoľahlivosť dodávok elektriny, ktorá sa mala starať o plynulý prenos elektriny pre 270 miliónov amerických a 31 miliónov kanadských zákazníkov. Jej snahy sa však minuli účinkom, pretože nové vedenia nemal kto postaviť.
Podľa Terryho Wintera, šéfa spoločnosti prevádzkujúcej prenos elektriny, sú na vine napríklad obce, pretože ostro odmietajú vo svojej blízkosti výstavbu transformátorových staníc a vedení elektrického napätia. Okrem toho je biznis s elektrinou príliš regulovaný, takže často chýba dôvod investovať do nových sietí. Navyše sú v súčasnosti peniaze v elektroenergetike úzkym profilom. Celý sektor sa ešte nevyrovnal s dôsledkami zle prevedenej deregulácie a energetickej krízy v Kalifornii, ani s krachom spoločnosti Enron, najväčším americkým obchodníkom s elektrinou.
(čtk, r)