
Modliaci sa šíitsky moslim v Bagdade. FOTO - REUTERS
stickým útokom v Jakarte. Pravdepodobne sa podieľal aj na útokoch na Spojené štáty 11. septembra. V juhovýchodnej Ázii, Austrálii a na Novom Zélande prijali túto správu s veľkou úľavou - považovali ho za regionálneho bin Ládina.
Kde je Hambali po zatknutí, známe nebolo. Thajsko ho odovzdalo Američanom a z krajiny ho odviezli špeciálne vypraveným lietadlom. Vie sa, že do Thajska sa dostal nedávno z Laosu na falošný španielsky pas s dlhým, mätúcim menom. Jeho výzor zmenila plastická operácia, mal vyholenú hlavu. Nemal vraj pri sebe žiadne výbušniny.
Vlastným menom Nurjaman Rjiduan Isamuddin bol vždy o krok pred políciou či tajnými službami - cestoval veľmi často medzi Indonéziou, Pakistanom, Afganistanom, Malajziou a Thajskom. Malajzijčan, ktorý teroristovi začiatkom deväťdesiatych rokov prenajímal chatrč na úkryt, ale pripomenul spravodajcovi Reuters staré príslovie - „nech je veverička akokoľvek dobrý skokan, vždy nakoniec spadne na zem“.
O tom, že išlo o významnú osobu z teroristickej východoázijskej organizácie Jemmah Islamiyah, svedčí aj to, že správa o jeho chytení sa rozletela do sveta z paluby amerického Air Force 1, v ktorom sedel prezident George Bush. „Bol to jeden z najvražednejších teroristov,“ povedal Bush vo vystúpení pred americkými vojakmi.
Hambali bol mužom v pozadí, organizátorom vyberajúcim správne terče, zaisťujúcim peniaze a zázemie pre teroristov. Bol hlavnou spojkou medzi jeho militantnou organizáciou a al-Káidou. V osemdesiatych rokoch bol v Afganistane, kde sa mal stretnúť s Usámom bin Ládinom, v januári 2000 sa zúčastnil v Malajzii na stretnutí, na ktorom sa plánoval útok na americké mestá z 11. septembra. Podľa expertov sa Hambalimu podarilo vybudovať rozsiahlu sieť všetkého schopných stúpencov v celej oblasti. Tí, ktorí sa s ním stretli, ho popisovali ako presvedčivého rečníka a asketického, hlboko veriaceho moslima, ktorý žije len svojím bojom.
„Bola to veľká ryba,“ povedal s úľavou austrálsky premiér John Howard. V Austrálii a Novom Zélande však pred zajtrajším Národným dňom upozorňujú, že počas osláv stále hrozia teroristické útoky. „Akcia, ktorá bola naplánovaná, už môže teraz prebiehať,“ povedal novozélandský šéf diplomacie Phil Goff.
(mch, reuters)