Sofia 14. augusta (TASR) Korupcia zakorenená v pašovaní drog, zbraní, ľudí a ukradnutých automobilov ako aj v praní peňazí mafie -to všetko ohrozuje snahy Bulharska stať sa členom Európskej únie (EÚ).
Zločinecké skupiny zvyčajne riešia svoje spory bombovými útokmi a prestrelkami na verejnosti. Vodcovia klanov s prezývkami ako Kurča, Doktor a Opica sa často, takmer denne, objavujú v médiách.
Bulharsko sa pomaly stáva členom NATO a v roku 2007 ašpiruje na členstvo v EÚ. Ale jeho snahy zastaviť organizovaný zločin zostávajú bez zjavného úspechu čo ohrozuje jeho integráciu do Európskej únie. Teraz západní partneri tejto balkánskej krajiny začali dávať najavo jasné a jednoznačné varovania. "Zločin je dobre organizovaný, príliš viditeľný a dosť vplyvný," uviedol nedávno otvorene novinárom americký veľvyslanec v Bulharsku.
V súvislosti s rozširovaním EÚ komisár Günther Verheugen a britskí a švédski veľvyslanci Ian Soutar a Sten Ask vyhlásili, že reforma bulharského súdneho systému je nevyhnutná, aby sa umožnil oveľa účinnejší boj proti organizovanému zločinu a korupcii.
Počas svojej nedávnej návštevy v júli Verheugen stroho povedal, že bez rýchlej reformy Bulharsko môže zmeškať stanovený termín vstupu do Európskej únie - v roku 2007. Ako posledný termín spustenia zmien stanovil september tohto roku.
Európska únia chce, aby Bulharsko zmenilo svoju ústavu a zrušilo imunitu, z ktorej sa teraz tešia sudcovia. Ďalším cieľom je urýchliť súdne procesy, keďže súdne prípady sa niekedy ťahajú až osem rokov.
Ale korupcia sa neobmedzuje iba na vysokopostavených predstaviteľov. Bulhari si už zvykli, že bez úplatkov sa nemôžu na úradoch, v nemocniciach a súdoch domôcť toho, čo potrebujú.
Nie je tajomstvom, že za troj až štvorcifernú sumu v dolároch si možno kúpiť vlastne čokoľvek od vodičského preukazu, cestovného pasu a diplomu po stavebné povolenie alebo vraždu konkurenta.
Z prieskumu medzinárodnej organizácie Transparency International, ktorá sa zamerala na 44 krajín sveta, vyplýva, že Bulhari si najviac uvedomujú negatívny dopad korupcie na ich životy, keď sa až 76,5 percenta respondentov vyjadrilo, že korupcia je veľký problém.
Korupcia a organizovaný zločin natoľko prerastá spoločnosťou, že obyvatelia krajiny ho len ťažko nemôžu spájať s politikou. Každý piaty Bulhar sa pre Transparency International vyjadril, že táto epidémia by sa mala vykoreniť najskôr v politických stranách.