BRATISLAVA - Slovenská federácia klubov karate (SFKK) prehrala spor so Slovenským zväzom karate (SZK) o členstvo vo Svetovej federácii (arbitrážny súd v Lausanne jej minulý mesiac po vypočutí oboch strán odporučil zrušiť dočasnú suspendáciu SZK), no má záujem vzniknutú situáciu riešiť. Navrhuje zväzu vytvorenie spoločného výboru s rovnakým zastúpením členov oboch federácií.
„Mal by fungovať tak, aby sa zamedzilo akejkoľvek diskriminácii jednej či druhej strany. Myslíme si, že toto je najschodnejšia cesta k zjednoteniu. Musíme chrániť v našej federácii športovcov, ktorí sa ničím neprevinili. Ani svetová federácia si neželá blokovať pretekárov za chyby, ktorých sa dopustili funkcionári,“ tvrdí šéf SFKK Martin Čulen.
Víťaznej strane v súdnom spore zatiaľ návrh oficiálne nepredložili, chystajú sa tak urobiť v najbližších dňoch. Je otázne, ako naň zväz zareaguje, Čulen však verí, že k dohode dôjde. „Vidím to ako jediné možné riešenie. Ja som ochotný spolupracovať s druhou stranou, kým ona bude rešpektovať moju prácu. Neboli by sme prvou krajinou, ktorú by na medzinárodnom fóre reprezentovali zástupcovia z dvoch organizácií. Podobne to funguje v Belgicku a najnovšie aj v Srbsku a Čiernej Hore.“
Záruku účasti členov federácie na vrcholných podujatiach vidí Čulen aj v najnovšom postupe Svetovej federácie (WKF). „Jej zástupcovia už oznámili, že chystajú zmenu stanov. Sú nedokonalé, ešte z osemdesiatych rokov a vôbec neobsahujú body, ako postupovať pri suspendácii nejakého člena. Aj preto sme na arbitrážnom súde neuspeli. Zvolili sme zlú taktiku a navyše federáciou vybraná advokátka nevedela dobre po anglicky a nedokázala na otázky členov arbitrážneho panelu adekvátne odpovedať.“
Teraz je na koni Slovenský zväz karate, M. Čulen však nezabudol pripomenúť, že všetko sa môže rýchlo zvrtnúť. „Môže sa stať, že Svetová federácia po úprave stanov poverí zostavením reprezentácie Slovenský zväz i federáciu a ak by s tým zväz nesúhlasil, môže to klasifikovať ako diskrimináciu.“ Generálny sekretár SFKK a skúsený tréner Ján Longa nechce, aby situácia zašla tak ďaleko. „Chceme hľadať spoločnú cestu, aby taký úspešný šport, akým karate na Slovensku je, už viac funkcionárskym spormi netrpel.“
RASTISLAV HRÍBIK