
Mozambijčanka Maria Mutolová zostala jedinou kandidátkou na miliónový jackpot v atletickej Zlatej lige. FOTO - TASR/AP
y miliónov dolárov. Víťazná prémia za víťazstvo v Zlatej lige sa totiž v doterajšej histórii vždy delila medzi niekoľkých atlétov. V boji o jackpot zostala Afričanka osamotená.
Už po druhom zo šiestich mítingov zostala v hre spolu s ňou len bahamská šprintérka Chandra Sturrupová, tá ale odpadla v nedeľu v Berlíne. „V Zürichu urobím všetko, aby som vyhrala,“ brojí tridsaťročná Mutolová. „A dúfam, že prežijem nielen vo Švajčiarsku, ale i v Bruseli a na majstrovstvá sveta v Paríži,“ je odhodlaná udržať si neporaziteľnosť. Potenciálna milionárka pritom pochádza z krajiny, kde bezmála 40 percent obyvateľov žije na hranici chudoby a plných 72 percent žien nevie čítať ani písať. Olympijská víťazka, dvojnásobná majsterka sveta a päťnásobná svetová šampiónka z haly, ktorej nadvládu narušila pod strechou naposledy v Maebeši 1999 Ludmila Formanová, je výnimkou vďaka svojmu talentu.
„Nehrá úlohu, odkiaľ človek pochádza. Či zbohatých, alebo chudobných pomerov. Rozhodujúce je, že človek môže dosiahnuť svoje ciele, ktoré si kladie, ak sa na ne plne koncentruje,“ tvrdí atlétka, ktorá do svojich 14 rokov hrala futbal, než ju objavili pre atletiku. Bohatých dní na výplatu zažila už celý rad - už pri svojom prvom titule majsterky sveta v roku 1993 v Stuttgarte si vyslúžila limuzínu mercedes, svetový rekord na 1000 metrov o dva roky neskôr v Bruseli jej priniesol 25-tisíc dolárov a ďalšie auto, triumfom vo finále Grand Prix v rovnakom roku v Monte Carle zbohatla o130-tisíc dolárov. Vlani jej patrilo šieste miesto medzi ženami v rebríčku odmien so 136-tisícmi dolármi. Kto ju chce mať na mítingu, musí siahnuť do vrecka po desať- až dvadsaťtisíc dolárov. Na MS v Paríži je v hre ďalších 60-tisíc pre víťazku.
„Oboje je dôležité: Peniaze sú dôležité, titul majsterky sveta veľmi cenný,“ hovorí obhajkyňa prvenstva z Edmontonu. „A kto nemyslí na milión?“ vrátila sa otázkou k štedrému seriálu, v ktorom má za sebou už štyri sotva dvojminútové „šichty“ tvrdej bežeckej práce a dve ju ešte čakajú.
„Najradšej by som na to nemyslela. Vyvoláva to ešte väčší tlak a viem, že to bude strašne ťažké,“ tuší. Tvrdo zarobené bohatstvo atlétke v jej krajine nikto nezávidí. V Mozambiku je hviezdou. V hlavnom meste Maputo po nej pomenovali ulicu.
V Sydney získala pre svoju krajinu prvé olympijské zlato. „Stále mám k svojej vlasti veľmi blízky vzťah, hoci si dosť dobre neviem predstaviť, že by som tam ešte niekedy žila,“ tvrdí Mutolová, ktorá od svojich osemnástich rokov žila a trénovala v Spojených štátoch a od roku 2000 býva i v juhoafrickom Sandtone neďaleko Johannesburgu. Mutolová v tomto roku neprehrala. To je dobré znamenie pre vydarené vyústenie sezóny. To zlé však predstavuje fakt, že už sa jej neraz stalo, že ako jasná favoritka senzačne prehrala - v semifinále MS v Göteborgu 1995 ju diskvalifikovali, na olympiáde v Atlante 1996 podľahla Svetlane Masterkovovej z Ruska a Ane Fidelii Quirotovej z Kuby. Formanová ju okrem Maebaši zaskočila i v Seville 1999. To by Mutolovú v Zlatej lige prišlo tentoraz poriadne draho. (čtk)