Nielen s loptou na ihrisku, ale aj teoreticky, skoro ako v školských laviciach, pripravujú sa americkí basketbalisti na kvalifikačný turnaj o postup na olympijské hry 2004. Hráči NBA, z ktorých je reprezentácia USA výlučne zložená, musia starostlivo naštudovať medzinárodné pravidlá. Podľa nich sa totiž kvalifikácia bude hrať.
Z hviezd NBA majú niektorí pred sebou reprezentačný debut. Premiéru na medzinárodnom poli bude mať aj Tracy McGrady, najlepší strelec uplynulého ročníka prestížnej ligy. Rozohrávač Orlando Magic napríklad „neprospel“ pri odpovedi na otázku, ako sa žiada v zápase oddychový čas. Veľmi sa začudoval, keď sa dozvedel, že na rozdiel od NBA hráč nemôže rozhodcov požiadať o time out. „To musí urobiť kouč? Dokazuje to, koľko sa ešte musím o medzinárodnom basketbale naučiť,“ konštatoval McGrady.
Prvým školiteľom hráčov v úvode sústredenia v New Yorku bol hlavný tréner Larry Brown, po ňom prevezme teoretickú výučbu Sean Ford, asistent výkonného riaditeľa amerického zväzu. V zámorí ho považujú za odborníka, ktorý sa vyzná v oficiálnych pravidlách medzinárodnej federácie FIBA. „Keď som hráčom rozprával o tých rozdieloch, ako by som im prednášal o úplne inom športe,“ potvrdil Brown. V tvárach hráčov vraj badal podivné výrazy.
Okrem spomínaného pravidla o oddychovom čase si musia hviezdy zvyknúť na rad ďalších odlišností vrátane menšieho ihriska, kratšieho hracieho času (štvrtina v NBA má nie 10, ale 12 minút) a menšiu vzdialenosť trojbodového oblúka ku košu. „Je to celé také komplikované. Oddychové časy, striedanie, rozhodovanie. Je to úplne iná hra,“ povedal Tim Duncan, ktorý má medzinárodné skúsenosti z predchádzajúcej kvalifikácie 1999. Podobne aj Jason Kidd, olympijský víťaz zo Sydney 2000. „S rozhodcami FIBA je to ťažké. Vôbec ich nepoznáte a neviete, čo od nich môžete čakať. Problémy sú aj s jazykom, nemusia vôbec vedieť po anglicky, môžu rozumieť, ale nič nepovedia - a to môže byť jedna z najväčších prekážok,“ domnieva sa Kidd. (Opora New Jersey sa mýli, rozhodcovia nemajú bez znalosti angličtiny šancu získať licenciu FIBA, pozn. red.) Američania spolupracujú v príprave s dvojicou rozhodcov FIBA - z Brazílie a Portorika, ktorí im majú pomôcť zvyknúť si na odlišné pravidlá.
Americká olympijská kvalifikácia sa začne 20. augusta v Portoriku. O tri miesta v Aténach tam bude bojovať desať reprezentačných tímov, najväčšími súpermi USA by mali byť Argentína (2. na vlaňajších MS v Indianapolise), Kanada, Portoriko, Venezuela a Brazília.
(čtk, šef)