Za to očakáva zrušenie sankcií, ktoré na krajinu uvalila OSN v roku 1992. Ešte predtým však bude musieť potvrdiť odškodnenie rodín 270 obetí.
O priznaní zodpovednosti za útok na dopravné lietadlo vyjednávajú s Líbyou už roky zástupcovia zainteresovaných strán - Spojených štátov, pretože až 188 obetí bolo z USA a Veľkej Británie, na ktorej územie sa lietadlo zrútilo.
V minulosti sa už niekoľkokrát zdalo, že dohoda je na obzore, ale k jej podpisu napokon nikdy nedošlo. Nemenované diplomatické zdroje však po pondelňajšom stretnutí v Londýne tvrdia, že „dokument je pripravený a zostáva už len doladiť niektoré praktické detaily“.
Oficiálne zdroje skončenie rozhovorov zatiaľ nepotvrdili, ale americký minister zahraničných vecí Colin Powell už v pondelok oznámil, že šance na vyriešenie sporu sú veľké a dohoda je blízko.
Skoré uzavretie prípadu tento mesiac v televíznom vystúpení pripustil aj líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Neodpovedal síce priamo, analytici to však nepokladajú za nič nezvyčajné. Pripomínajú, že neraz sa podobne správal aj v minulosti. Pred domácim publikom vraj nechce vyzerať, že ustupuje Západu.
Kaddáfi vie, čo robí. Zákaz vývozu zbraní a obchodovania s niektorými ropnými produktmi stáli jeho krajinu už viac ako 30 miliárd dolárov. Ak teda dohodu skutočne podpíše, Bezpečnostná rada by mohla už na budúcotýždňovom hlasovaní sankcie zrušiť. Ich uplatňovanie je síce štyri roky pozastavené, ale na hospodárstvo ešte stále vplývajú. V roku 1999 Líbya vydala dvoch svojich agentov škótskemu súdu v Holandsku.
Wall Street Journal tvrdí, že hlasovanie rady je už prichystané: Američania sa zdržia a Briti budú za.
Strohé priznanie však OSN nestačí. Líbya musí totiž doriešiť odškodnenie obetí. S ich príbuznými sa súdi o 2,7 miliardy dolárov. Podľa posledných vyhlásení právnikov zastupujúcich poškodených Líbya už súhlasila aj s touto podmienkou.
MARIAN MAJER