
Paleontológ Paul Seren pred vyobrazením novoobjaveného dinosaura.
FOTO - REUTERS
himalájska vysokohorská reťaz.
Kostru vedci vykopali na západe indického polostrova. Rádžasaurus, meria desať metrov do dĺžky, má mohutnú stavbu a na lebke skostnatený výbežok. Podľa paleontológov patrí k významnej rodine predátorov, ktorá kedysi ovládala územie terajšej Indie. Rádžasaurus bol mäsožravý a živil sa bylinožravými dinosaurami. Bol čo do mohutnosti porovnateľný s obdobnými zvieratami, ktoré kedysi obývali africký kontinent, Madagaskar a južnú Ameriku, tvrdí americký paleontológ Paul Seren z univerzity v Chicagu. Ďalšími členmi bádateľského tímu boli profesor Jeff Wilson z Michiganskej univerzity a dvaja indickí vedci, doktor Ašók Sahni a doktor Sureš Šrívastava.
Ide o vôbec prvý prípad, keď sa vedcom v Indii podarilo takúto kostru z kostrových pozostatkov úplne zrekonštruovať. Doterajšie nálezy boli totiž len zvyškami jednotlivých častí kostier.
Vystavením kostry rádžasaura v Džajpúre vyvrcholil príbeh, ktorý sa začal už v roku 1983. Sahni a Šrívastava vtedy zorganizovali výpravu do oblasti Narmada a boli úspešní - podarilo sa im zhromaždiť stovky skamenených kostrových pozostatkov patriacich mäsožravým dinosaurom. Vedci spracovali veľmi podrobnú mapku nálezov s ich presnou polohou v krajine. Vďaka tomu sa nakoniec podarilo určiť, že mnoho kostí patrí jednému dinosaurovi - a že ide o úplne nový druh, ktorý dostal názov rádžasaurus.
(čtk)