
Obyvateľ irackej Basry stojí v dlhom rade pred benzínovou pumpou. V meste je aj nedostatok vody a elektriny. Civilný správca Iraku Paul Bremer hovorí, že v krajine nie je chaos. FOTO- ČTK/AP
„Myslím, že je dôležité pozerať sa za prestrelky a výpadky elektriny a pripomínať si rozsah práv, ktorým sa Iračania vďaka vojenskému víťazstvu koalície tešia,“ povedal Bremer. „Odmietam definíciu krajiny v chaose. Väčšina krajiny žije v mieri,“ vyhlásil ďalej. „V malej oblasti krajiny máme problémy s útokmi malých skupín ľudí, ktorí sa stavajú proti novému Iraku. Pomeríme sa s nimi a zvládneme ich. Budú zabití alebo zajatí.“
V rozpore s týmito slovami je však včerajší deň. Američania počas neho prišli o ďalšieho muža pri bombovom útoku na vojenský konvoj, ďalší vojak zahynul v utorok pri nehode.
Americká armáda včera oznámila zajatie 14 ľudí spojených s bývalým režimom, medzi nimi i bývalého náčelníka štábu elitných Republikánskych gárd. Desať z nich však krátko nato prepustila.
V rukách Američanov zostáva bývalý náčelník štábu Republikánskych gárd, veliteľ jednej z divízií gárd, muž, ktorý vyplácal príslušníkov Saddámovej milície, tzv. fedajínov, a neidentifikovaný ďalší muž. Všetkých 14 pôvodne zajatých patrí k rodine označovanej za finančnú oporu Saddámovho režimu.
V New Yorku zatiaľ rokujú stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN o novej irackej rezolúcii. Podľa kuloárov sa blížia ku kompromisu. Rezolúcia by mala potvrdiť irackú dočasnú vládu, pričom ju zrejme označí za krok k stálej vláde. Irackú dočasnú vládu totiž neuznávajú arabské štáty, aj keď s ňou chcú spolupracovať. (čtk, mik)