svojich jadrových zariadení. Pchjongjang Američanov vystríhal, aby s ním nezaobchádzali ako s Irakom a nepokúšali sa o nijaké inšpekcie.
Tieto slová, ktoré analytici označili za „klasické zahrávanie sa s ohňom“ zazneli dva týždne pred šesťstrannými rozhovormi o severokórejskom jadrovom programe. Mali by sa na nich zúčastniť oba kórejské štáty, USA, Čína, Japonsko a Rusko.
Najnovšia rétorika komunistickej diktatúry však naznačuje, že Pchjongjang sa predsa len asi bude snažiť presvedčiť Washington k budúcemu bilaterálnemu rokovaniu. Spojené štáty už dali najavo, že sú ochotné dať písomnú záruku, že KĽDR nenapadnú. Bránia sa však podpisu zmluvy o neútočení, ktorá by musela byť predložená na ratifikáciu v Kongrese. Príliš veľký počet kongresmanov nie je totiž ochotný zmluvu odsúhlasiť.
Predpoklad, že Severnej Kórei ide hlavne o normalizáciu vzťahov s Washingtonom, podporuje aj to, že odmietla myšlienku kolektívnej bezpečnostnej zmluvy, ktorú by podpísali všetky štáty zúčastňujúce sa na rozhovoroch. Ide o návrh ruskej diplomacie, podľa ktorého by Severnej Kórei garantovalo nedotknuteľnosť viacero krajín. Mala by to byť Amerika, Čína a Rusko, prípadne by sa mohli pridať Japonsko a Južná Kórea.
Juhokórejský expert Koh Ju-hwan z Dongkukskej univerzity v Soule povedal pre agentúru Reuters, že Severnej Kórei ide v celom konflikte o „získanie prísľubu, že Amerika na ňu nezaútočí. To chcú oveľa viac než to, aby sa stali jadrovou mocnosťou“.
V Moskve začali včera separátne dvojstranné rozhovory medzi ruskými zástupcami so severokórejskými a juhokórejskými činiteľmi, ktorí majú pripraviť pôdu na šesťstranné rozhovory za účasti spomínaných krajín, ktoré sa budú konať od 27. do 29. augusta v Pekingu. Podobné predbežné rokovania USA -Južná Kórea - Japonsko sú v týchto dňoch tiež vo Washingtone.
(čtk, reuters, mik)