
Ministerstvo sa snaží, aby na úrady práce chodilo menej nezamestnaných. Ráta pritom aj s peniazmi z Európskej únie. FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Nové príspevky pre nezamestnaných - na cestovanie za prácou, na vzdelávanie, samozamestnávanie či na lepšie pracovné možnosti pre zdravotne postihnutých - to všetko chce ministerstvo práce hradiť z Európskeho sociálneho fondu. Slovensko z neho môže čerpať peniaze od januára, vtedy má začať platiť aj nový zákon o službách zamestnanosti, ktorý príspevky zavedie.
Jediný príspevok, na ktorý nepôjdu peniaze z Európskej únie, ale zo štátneho rozpočtu, je nový príspevok pre ľudí, ktorí sa pre prácu presťahujú. Môže to byť najviac 10-tisíc korún a nárok naň bude mať nezamestnaný raz za dva roky.
Navrhovaný systém preberá aj niektoré formy dnešnej aktívnej politiky zamestnanosti. „Snažili sme sa zobrať zo systému to, čo sa osvedčilo,“ hovorí štátny tajomník Miroslav Beblavý.
Príspevky upravili, aby boli v súlade s úniou. Napríklad príspevok na vykrytie cestovných výdavkov dostával iba zamestnávateľ, ktorý prijal do práce nezamestnaného, čo nebolo v súlade s požiadavkami európskeho fondu. Nový príspevok dostane nezamestnaný - nie však za cestu do nového zamestnania, ale na pokrytie výdavkov pri hľadaní práce, pri dochádzaní na konkurzy a pohovory, ako aj na cesty za odborným poradenstvom či na kurzy.
Doteraz úrady práce podporovali vznik a prevádzku chránených dielní a pracovísk pre zdravotne postihnutých ľudí. Od budúceho roka bude môcť zdravotne postihnutý požiadať aj o príspevok na samozamestnanie, prípadne ak je schopný s určitou pomocou vykonávať prácu určenú zdravým zamestnancom, môže požiadať o príspevok na asistenta.
Beblavý hovorí, že snávrhom súhlasilo aj ministerstvo financií. Reformátori totiž neprekročili plánované výdavky štátneho rozpočtu na služby zamestnanosti a aktívnu politiku trhu práce, teda 4,28 miliardy korún.
(haj)