Štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok to dnes uviedol v súvislosti s pondelňajšou zmenou vo velení piatim tisíckam príslušníkov mierových síl ISAF v centrálnej oblasti Afganistanu.
Za zásadný a pozitívny posun pritom Korčok považuje skutočnosť, že sa 19-členná aliancia dokázala konsenzom zhodnúť na prebratí práve takéhoto typu operácie. NATO je podľa neho jedinou kolektívnou inštitúciou, ktorá je schopná vykonávať ju. "Je to operácia s mandátom OSN, ktorá je mimo transatlantického rámca, pričom na jej úspešnosti záleží celému medzinárodnému spoločenstvu," konštatoval pre TASR.
Slovenskí vojaci prítomní v Afganistane však nie sú súčasťou ISAF, ale pôsobia v rámci operácie Trvalá sloboda. "Tieto dve operácie sú komplementárne a je dôležité, že výkon našich ženistov je už tradične veľmi vysoko hodnotený," povedal Korčok.
Prevzatie velenia ISAF znamená pre NATO strategický prechod od jej úlohy z čias studenej vojny, keď sa aliancia zameriavala predovšetkým na ochranu svojich bezprostredných hraníc. V minulosti ISAF velila Veľká Británia a Turecko a počas posledných šiestich mesiacov spoločne Nemecko a Holandsko. ISAF vznikli v decembri 2001 a ich úlohou bolo posilnenie bezpečnosti v Kábule v súvislosti s Američanmi vedenou vojnou, ktorou sa podarilo zvrhnúť režim fundamentalistického hnutia Taliban.