„Nič sa nerobí. Keď je situácia akútna, každý má plné ústa zabezpečovania, no potom ich to prejde,“ hovorí pán Hanyov z Devínskej Novej Vsi. Jeho dom bol minulý rok pod vodou spolu so 70 ďalšími v tejto časti Bratislavy. Po povodni práve Hanyovcov navštívil poslanec a spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko Jan Marinus Wiersma. Odfotografoval sa pri čiare, ktorú na omietke nechala povodňová voda, a sľúbil peniaze.
Ľudia z Devínskej síce peniaze dostali, no nie od Európskej únie, ale od Červeného kríža a mestského úradu. Každá poškodená rodina asi 20-tisíc. „Stačilo to tak na opravu kotla, nový som si už kúpiť nemohol. Od poisťovne som dostal smiešnu sumu – štyritisíc – poistený bol totiž iba dom, nie zariadenie. Prišli, odmerali, kam dosiahla voda a prerátali to na plochu domu. Akoby stačilo vymaľovať iba zatopenú časť steny, a nie celú pivnicu,“ hovorí Milan Granec.
Aj starosta Vladimír Mráz priznáva – nič sa nedeje. Základné opatrenia robí zatiaľ mestská časť zo svojho rozpočtu. Predovšetkým zabezpečuje kanalizáciu klapkami, pretože domy a ulice zatopila voda, ktorú vytlačila rieka cez kanály a potrubia.
Jediné, čo si ľudia všimli, je nový kanál pri rieke Morave. S povodňami však nemá veľa spoločného, slúži len na zachytávanie prívalovej dažďovej vody. „To je múdro vymyslené,“ hovorí Hanyov. Predtým ulicu zaplavovala aj dažďová voda spolu s obsahom kanálov. Nový kanál má odvádzať prívalovú dažďovú vodu do Moravy.
Obyvatelia Devína, ktorý povodeň úplne odrezala od sveta, tvrdia – nič sme nedostali, nikto nerobí opatrenia. V obci sa vraj hovorí, že by sa mala stavať hrádza, možno o pár rokov. „Sami nemôžeme urobiť nič, iba ak obstavať sa aspoň päťmetrovým múrom. Mestská časť nemá peniaze, po hospodárení minulého starostu je v dlžobách. Vláda by mala pomáhať,“ hovorí Ivet z miestneho jazdeckého klubu. Klub je tesne pri sútoku Moravy a Dunaja, zasiahne ho každá povodeň. Kone za posledné roky museli pravidelne prevážať do bezpečia. „Človek je stále v pozore, dnes svieti slnko, ale všetko sa môže rýchlo zmeniť. Aj minulý rok to prišlo rýchlo, stále sledujeme predpovede,“ pridáva sa kolegyňa Monika.
V štúdii o ochrane Bratislavy proti veľkým vodám sa píše, že riešením by bol v týchto miestach ochranný val. Povodie Dunaja tvrdí, že technicky problém nie je, ale štát by výstavbu musel zaplatiť. (haj)