BRATISLAVA – Slovenskí politici by radi videli zmenu zákona, aby si mohli občania dôraznejšie obrániť svoj majetok. Viacerí tvrdia, že súčasný zákon nestačí.
Najsilnejšia opozičná strana Smer uvažuje, že túto tému opäť otvorí. „Na ochranu majetku polícia nestačí,“ hovorí predseda branno-bezpečnostného výboru Robert Kaliňák zo Smeru. Podľa neho mnohí ľudia na Slovensku zo svojej úrody žijú a musia si ju vedieť ubrániť. Tvrdí však, že hranice treba ďalej posúvať citlivo.
Predseda Smeru Robert Fico minulý rok presadil tzv. farmársky zákon, podľa ktorého je trestným činom akákoľvek krádež poľnohospodárskych plodín. Vtedy ho mnohí kritizovali, že zákon je rasistický a namierený proti Rómom.
Práve na existenciu tohto zákona poukazuje dnes Pavol Minárik z KDH. Tvrdí, že jeho prijatie posunulo ochranu majetku žiadaným smerom, ale v praxi sa málo využíva. Výsledky sa preto ešte nedostavili. „Najskôr treba začať využívať zákonné prostriedky a až keď sú využité a nie sú účinné, treba hľadať ďalšie riešenia,“ myslí si Minárik.
Ostatní koaliční politici sú za väčšie právomoci pre majiteľov súkromných pozemkov. Poslanec za SDKÚ Roman Vavrík dúfa, že minister spravodlivosti príde s podobnou iniciatívou. „Som za prísnejšie zákony najmä po tom, čo sa deje v posledných týždňoch, keď Rómovia začali plieniť zemiakové polia,“ povedal.
Poslanec ústavnoprávneho výboru za SMK Gábor Gál tvrdí: „Zákon zrejme bude treba zmeniť. Nehovorím o tom, aby teraz každý mohol strieľať narušiteľa, ale nejaký rozumný kompromis.“
O niečo tvrdší postoj má bývalý minister vnútra Gustáv Krajči, teraz člen opozičnej Ľudovej únie. „Bolo by načase, aby sme legislatívu postavili tak, aby mal vlastník pozemku väčšie kompetencie,“ tvrdí. Sám je za to, aby mohli napríklad majitelia poľa použiť proti zlodejovi aj strelnú zbraň.
Naopak, bývalý kandidát na ombudsmana a právnik Ján Hrubala je presvedčený, že zákon o obrane zdravia je v súlade s európskymi normami. Povedal, že medze osobnej ochrany sa nebezpečne rozširujú, najmä kvôli politikom, ktorí chcú na podobných zákonoch získavať body.
Najliberálnejšie sú v súčasnosti Spojené štáty, kde môžu ľudia po zlodejoch strieľať, akonáhle vstúpia na ich súkromný pozemok. Európska únia nemá v tejto oblasti jednotné zákony, ale niektoré krajiny, napríklad Belgicko, postupne uvažujú o tvrdších zákonoch. (miš, rp)