Do penzijnej reformy sa zapoja hlavne mladí ľudia, lebo práve oni majú najväčšiu šancu nasporiť si na dôchodok na vlastnom účte. S vyšším vekom popularita kapitalizačného dôchodkového piliera klesá, zistil Inštitút pre sociálne a ekonomické reformy v ankete, ktorú spustil na dvoch internetových portáloch.
Z vyše 850 hlasujúcich je do kapitalizačného piliera rozhodnutých vstúpiť 49,2 percenta respondentov. Skutočné percento však bude iste nižšie, lebo na internete hlasujú hlavne tí informovanejší.
Vekový pomer ľudí zúčastnených na penzijnej reforme by však mal zostať podobný, ako naznačil prieskum. Na dôchodky si teda začne šetriť hlavne mladá generácia. Z vekovej skupiny do 20 rokov plánuje do kapitalizačného piliera vstúpiť až 70 percent respondentov. Naopak, medzi ľuďmi staršími ako 50 rokov by tak spravilo len 16,5 percenta opýtaných.
V Poľsku a v Maďarsku je podľa odhadov záujem ľudí vyšší. V Poľsku si sporiť na osobných dôchodkových účtoch začalo vyše 60 percent z tých, čo sa mohli rozhodnúť. V Maďarsku sa do reformy zapojilo 48 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva.
Sociálna poisťovňa pôjde na začiatku do straty
Čím viac ľudí sa do penzijnej reformy zapojí, tým bude v nasledujúcich rokoch Sociálna poisťovňa stratovejšia. V priebežnom systéme bude mať menej peňazí na vyplácanie súčasných dôchodcov a starších ľudí, ktorí si na vlastný dôchodok už nestihnú našetriť na osobných účtoch v dôchodkových sporiteľniach.
Podľa hrubých odhadov bude Sociálnej poisťovni po naštartovaní reformy chýbať v prvých rokoch 6 miliárd korún ročne, ak sa do reformy zapojí pätina pracujúcich. Ak to urobí tretina, strata v priebežnom dôchodkovom fonde bude už takmer 10 miliárd ročne, ak to urobí polovica, bude strata okolo 15 miliárd korún.
Tieto deficity sú však len dočasné a o niekoľko desaťročí už bude priebežný dôchodkový fond hospodáriť znova bez straty, pričom dôchodky budú vďaka zavedeniu osobných penzijných fondov niekoľkokrát vyššie, ako sú dnes.
Na prefinancovanie výpadkov priebežného systému počas reformy budú štátu slúžiť privatizačné príjmy zo špeciálneho účtu v Národnej banke. Teraz je na účte 64,5 miliardy korún. Takáto suma by mala na vykrývanie výpadkov príjmov priebežného dôchodkového stačiť na niekoľko rokov, potom bude treba nájsť nové zdroje.
Pôvodne reformátori počítali s príjmami z privatizácie niektorých ďalších štátnych účastí vo veľkých podnikoch, no podľa informácií Fondu národného majetku sa tento rok s takými odvodmi nepočíta.