Kaníkova reforma dôchodkového systému sa týka hlavne mladých ľudí. Tí budú mať šancu nasporiť si na vlastných účtoch v penzijných fondoch dosť peňazí na to, aby ich dôchodok o niekoľko desaťročí nebol závislý od štátu.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
spoločnosti, ktoré budú zhodnocovať úspory ľudí (druhú polovicu dnešných povinných odvodov) v súkromných penzijných fondoch, a zostane zachovaná možnosť dobrovoľného sporenia v doplnkových fondoch.
Ak si pracujúci zvolí prvé dve formy šetrenia, môže si na starobu zabezpečiť 60 percent zo svojho dnešného zárobku. Tretia cesta sporenia mu pritom môže priniesť vyšší dôchodok ako výplatu.
V súkromných penzijných fondoch si budú môcť pracujúci začať šetriť na dôchodky od roku 2005. Vstup do zreformovaného kombinovaného dôchodkového systému bude dobrovoľný. Povinne si šetriť na vlastný dôchodok budú musieť len živnostníci a tí, ktorí začnú na trh práce prichádzať po spustení reformy, teda dnešní študenti.
Celkové povinné dôchodkové odvody budú mať všetci rovnaké bez ohľadu na to, či si začnú šetriť na vlastnom účte v penzijnom fonde, alebo zostanú verní súčasnému priebežnému dôchodkovému systému, ktorý zastrešuje Sociálna poisťovňa.
Ak sa niekto rozhodne pre reformu, desať percent z hrubej mzdy bude jeho zamestnávateľ každý mesiac posielať nie štátu ako doteraz, ale dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorú si vyberie poistenec. Správca účtu bude úspory ľudí zhodnocovať v penzijných fondoch na finančných trhoch. Ak niekto nebude so svojím správcom spokojný, môže ho po šiestich mesiacoch zmeniť.
Všetci, ktorí sa do reformy zapoja, budú v starobe dostávať viaczložkové dôchodky – z prvého (dnešného) aj druhého (kapitalizačného) piliera nového systému. Kto sa do reformy zapojí už v mladom veku, bude v starobe dostávať dôchodok vyšší ako bola polovica jeho platu počas produktívneho života. Tak to aspoň avizujú reformátori.
Nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne aj z vlastného penzijného účtu bude vznikať súčasne. Nebude sa pritom hľadieť na dôchodkový vek, ale na to, či vypočítaný dôchodok dosahuje aspoň 1,2-násobok životného minima. Potom si budú môcť pracujúci svoje peniaze nasporené v súkromných fondoch vybrať a kúpiť si v životnej poisťovni doživotne vyplácaný mesačný dôchodok.
Dôchodková reforma sa netýka vojakov, policajtov ani príslušníkov iných silových zložiek. Tí majú svoje vlastné sociálne systémy.
hlavné zmeny
Vstup do kapitalizačného piliera bude dobrovoľný. Povinne si šetriť na vlastný dôchodok v penzijných fondoch budú musieť len živnostníci a tí, ktorí začnú na trh práce prichádzať po spustení reformy, teda dnešní študenti. Kto sa do reformy zapojí už v mladom veku, bude v starobe dostávať dôchodok vyšší, ako bola polovica jeho platu počas produktívneho života. Dnes je pomer nižší. Nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne aj z vlastného penzijného účtu bude vznikať súčasne. Popri zreformovanom penzijnom systéme bude ďalej fungovať aj dobrovoľné pripoistenie. Ak niekto nebude so svojím správcom spokojný, môže ho po šiestich mesiacoch zmeniť.