
Doplnkové dôchodkové poistenie zostane aj po transformácii poisťovní zachované. Všetci ľudia si budú môcť dobrovoľne šetriť navyše a v starobe si tak v budúcnosti prilepšia. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
Navrhované zmenyPeniaze od štátu
dnes: Každý poistenec si môže zo svojho daňového základu odpočítať maximálne 24 000 ročne.
návrh: Daňová výhoda sa ruší a nahradzuje ju štátna prémia v maximálnej predpokladanej výške 2827 korún na budúci rok.
Sporitelia
dnes: Sporiť môže každý, kto má stály pracovný príjem.
návrh: Sporiť môže každý.
Príspevky od zamestnávateľa:
dnes: Príspevok od zamestnávateľa nie je zdaňovaný a neplatia sa z neho odvody. Zamestnávateľ si môže odpočítať z daňového základu tri percentá z miezd zamestnancov platiacich príspevky.
návrh: Príspevok od zamestnávateľa sa má započítať do celkovej mzdy a má z neho platiť daň a odvody. Zamestnávateľ stráca daňovú výhodu.
Vyplácanie dávok
dnes: Dávky vypláca doplnková dôchodková poisťovňa.
návrh: Dávky s doživotným vyplácaním bude poukazovať životná poisťovňa.
Zdaňovanie dávok
dnes: Vyplácané dávky sa zdaňujú desiatimi percentami.
návrh: Daň sa má platiť z kapitálového výnosu, teda z rozdielu medzi tým, čo sporiteľ zaplatí, a tým, čo dostane. Štátna prémia sa zdaňovať nemá.
Dôchodkové spoločnosti
dnes: Doplnkový dôchodok poskytujú doplnkové dôchodkové poisťovne.
návrh: Doplnkový dôchodok budú poskytovať nové správcovské spoločnosti, ktoré budú spravovať fondy. Tie majú byť tvorené príspevkami ľudí, štátnou prémiou a výnosmi z investovania príspevkov.
Kontrola spoločností
dnes: Doplnkové poisťovne kontrolujú ministerstvá práce a financií.
návrh: Činnosť spoločností bude kontrolovať aj Úrad pre fi- nančný trh.
Od nového roka si budú môcť na ďalší dôchodok v doplnkovej dôchodkovej poisťovni sporiť všetci. Dnes sa do systému môžu zapojiť len tí, ktorí majú stály pracovný príjem.
Zmena vyplýva z návrhu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorý je momentálne na medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo práce ním plánuje zmeniť súčasný systém fungovania doplnkových poisťovní.
Sporitelia prídu od nového roka o daňovú výhodu, vďaka ktorej si mohli každý rok zo základu dane odpočítať maximálne 24 000 korún, ktoré zaplatili na príspevkoch. „Ako náhradu ponúkame sporiteľom štátnu prémiu 18 percent z ročných príspevkov, maximálne však do pätiny priemernej mzdy v hospodárstve,“ hovorí štátny tajomník rezortu práce Michal Horváth.
Poistenci môžu na budúci rok prísť aj o príspevok zo strany zamestnávateľa. Ten má byť totiž podľa návrhu súčasťou mzdy zamestnanca. To v praxi znamená, že zamestnanec z príspevku zaplatí štátu dane a aj odvody.
Zmenou majú prejsť aj súčasné štyri doplnkové dôchodkové poisťovne, ktoré sa majú transformovať na fondy doplnkového dôchodkového sporenia. Tie majú byť tvorené z príspevkov sporiteľov, štátnej prémie a z výnosov investovania. Tieto peniaze nebudú majetkom spoločností. „V prípade exekúcie sa tak peniazom sporiteľov nič nestane,“ povedal Horváth.
Doplnkovým dôchodkovým poisťovniam sa návrh nepáči. „Predložené zmeny ničia celú našu minulosť a sú pre nás neprijateľné. V systéme je zapojených viac ako pol milióna ľudí a štyri spoločnosti hospodária s takmer dvanástimi miliardami korún,“ obhajuje názor poisťovní generálny riaditeľ DDP Pokoj Michal Szabo.
Právo zapojiť sa do tohto nepovinného, tretieho piliera dôchodkovej reformy budú mať podľa ministerstva aj správcovské spoločnosti druhého, kapitalizačného piliera, ktoré môžu spravovať aj viac fondov.