Zábavná a nedotknuteľná

The American Effect. Global Perspectives on the United States, 1990 - 2003 * 3. 7. - 12. 10. * Whitney Museum of American Art * New York * Kurátor Lawrence Rinder


Whitney Museum of American Art - Andrea Robbins, Max Becher: Zo série Nemeckí Indiáni, 1997 – 98.



Francúz Gilles Barbier vytvoril multimediálnu inštaláciu, ktorej súčasťou sú voskové figuríny komiksových postáv. FOTO - ČTK/AP


The American Effect. Global Perspectives on the United States, 1990 - 2003 * 3. 7. - 12. 10. * Whitney Museum of American Art * New York * Kurátor Lawrence Rinder

V letnej sezóne je zväčša lepšie odísť z rozpáleného New Yorku a nehľadať v galériách v Chelsea alebo vo veľkých múzeách prevratné výstavy súčasného umenia, ktorých príchod sa s napätím očakáva na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Manhattane sa však napriek tomu, ako vždy, niečo deje. Guggenheimovo múzeum ponúka pomerne ucelenú prehliadku Malevičových kresieb, malieb a architektonických objektov, vrátane v Amerike po prvýkrát vystaveného čierneho štvorca na bielom pozadí z Treťjakovskej galérie a suprematistických obrazov s ďalšími základnými geometrickými prvkami, ktoré sa u nás neskôr objavili v Súkromných listoch Fullu a Galandu. Výstava zo zbierok nazvaná „From Picasso to Pollock: Classics of Modern Art“ v architektonickej špirále Franka Lloyda Wrighta je nie prekvapivou, ale príjemnou prechádzkou modernistickou maľbou od Picassa, Kupku či Kandinského až po Pollockov abstraktný expresionizmus.

Projektom, ktorý začiatkom leta vyvolal záujem i polemické reakcie, je „Americký efekt. Globálne perspektívy Spojených štátov“. Je to jedna z mála príležitostí, keď sa do Whitney múzea amerického umenia dostali umelci z tridsiatich krajín, aby Amerike ponúkli akýsi pohľad zvonku na Ameriku samotnú prostredníctvom umeleckých diel najrôznejších techník a médií, ktoré vznikli po roku 1990. Päťdesiat umelcov sa teda vyjadruje nielen k priamemu vplyvu americkej zahraničnej politiky, vojenských aktivít a obchodného či kultúrneho exportu, ale odzrkadľuje aj ich psychologický efekt.

SkryťVypnúť reklamu

Amerika ako archetyp, symbol ambícií, sklamaní, slobody, sily, ale i zraniteľnosti či ignorancie. Po upozornení na začiatku výstavy, že niektoré diela sa môžu vyjadrovať s nadsádzkou, sa v skutočnosti stretávame s hyperrealistickými skulptúrami prestarnutých amerických hrdinov - šedivý Superman v papučiach (Gilles Barbier) alebo portrét bývalého newyorského starostu Giulianiho zobrazeného ako komunistického vodcu (Zhou Tiehai). To, čo v konzervatívnych kruhoch vyvolalo pobúrenie z možného zosmiešnenia americkej nedotknuteľnosti, sa zahraničnému návštevníkovi môže javiť ako príjemná irónia. Tá sa objavuje v dobre vybranej videosekcii výstavy v niektorých dielach, kde prichádza do kontaktu európska a americká kultúra. Zoran Naskovski vo videu o Kennedyho smrti vyspieva celý príbeh ako balkánsku baladu, nórska výtvarníčka Jannicke Laker zvádza typického amerického chlapca, turistu, aby ho následne - naivného a zraniteľného - vyhodila z bytu.

SkryťVypnúť reklamu

Americký vplyv zasahuje v rôznych oblastiach nás všetkých, či chceme, alebo nie. Táto výstava nie je zrejme takou, ako by ju bežní Američania chceli mať, ale zato hovorí aj o stereotypoch a predsudkoch, ktoré sú nebezpečné a zbytočné na akomkoľvek kontinente.

Autor: VIERA JANČEKOVÁ, New York

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu