
Paula Radcliffová dobieha 13. apríla do cieľa Londýnskeho maratónu v novom svetovom rekorde.
FOTO – TASR/AP
Najlepšia atlétka sveta vlaňajška Paula Radcliffová figuruje v britskej nominácii pre nadchádzajúci 9. svetový atletický šampionát na oboch vytrvalostných tratiach na dráhe (5000 i 10 000 m). Úvaha o možnej odvážnej kombinácii nie je nereálna. Desiatka sa beží hneď 23. augusta, v úvodný deň vrcholného podujatia na Stade de France. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) vypísala na 10 000 m extrémne ťažký limit (31:30 min), rozbehy teda nebudú. Päťtisícka má rozbehy 26. augusta, finále je o štyri dni neskôr.
Paula zatiaľ nepovedala ani áno, ani nie. „Po zdravotných ťažkostiach som v príprave napokon stihla všetko. Kombinácia sa dá zvládnuť. Ak zabehnem dobre desiatku, štart na päťke nevylučujem. Priznávam sa, myslím v prvom rade na prvé preteky. Až po nich začnem rozmýšľať o ďalších. Hlavne, že opäť môžem súťažiť,“ vyjadrila sa opatrne rodáčka z Northwichu v grófstve Cheshire (nar. 17. decembra 1973).
Atlétka roka 2002
Radcliffová mala hviezdny vlaňajšok. Na ME v Mníchove vyhrala 10 000 m takmer o kolo pred ostatnými v druhom najlepšom čase histórie 30:01,09 min. Na Hrách Commonwealthu v Manchestri zasa triumfovala pred kompletnou kenskou elitou na 5000 m v piatom výkone všetkých čias - 14:31,42 min. Trinásteho októbra potom dosiahla v Chicagu úžasný maratónsky svetový rekord 2:17:18 h. Na veľkých podujatiach predtým večne štvrtá štíhla blondína (173 cm, 54 kg), ktorá vždy svojím opticky utrápeným štýlom robila ostatným „neplateného zajaca“. Zrazu sa dostala na výslnie. Vo všetkých troch disciplínach jasne kraľovala v tabuľkách roka.
Šťastná trinástka
Už na začiatku tejto sezóny britská intelektuálka s univerzitným diplomom z dejín európskej kultúry a jazykov, plynulo hovoriaca po nemecky a francúzsky, vstúpila priam do atletického neba. Znovu trinásteho. Aprílový londýnsky maratón zvládla za neskutočných 2:15:25 h. Cieľ pod hodinami Big Benu preťala s takým dôrazom, že prvý pohľad nasvedčoval na kolaps. Po dvadsiatich metroch „oddychu“ už nasledoval typický nestrojený dievčenský úsmev. Po výkone, s ktorým by ešte v roku 1958 viedla mužské historické tabuľky. Ihneď sa začali vynárať otázky o kombináciách behov.
V súvislosti so štartom na aténskej olympiáde 2004 najskôr nevylúčila kombináciu dvoch súťaží, ženský maratón figuroval v pôvodných plánoch v predposledný deň atletických súťaží. Dnes je táto úvaha nereálna. „Najdlhšiu trať prehodili na začiatok programu, desiatku by som už potom absolvovať nemohla. Po maratóne totiž dlho nemôžete robiť vôbec nič,“ zdôvodnila Radcliffová, ale nepovedala, pre ktorú trať sa rozhodne.
Blahodárny pobyt vo Font Romeu
Bežecký kumšt dcéry majiteľa pivovaru z Leicestru je v tvrdom tréningu a striedaní pobytov vo vysokých horách a nížine. V rámci tréningu sa venuje nenáročnému horolezectvu, najradšej behá po lesných cestách. Nie príliš športovo nadané dievčatko začínalo klasicky britsky - v krose. Na prvých školských pretekoch skončila 14-ročná Paula na 229. mieste. Dnes je v tejto disciplíne dvojnásobnou majsterkou sveta, dvakrát zvíťazila i na MS v polmaratóne.
Po úžasnom výkone na Londýnskom maratóne sa sťažovala Paula na svalové problémy, prekonala i zápal priedušiek. Z ťažkostí sa vystrábila v juhofrancúzskom vysokohorskom stredisku Font Romeu, kde žije s manželom, bežcom na míliarskych tratiach Garrym Loughom polovicu roka. Tú druhú v Leicestri.