Pozostalí žiadajú nové vyšetrovanie. Rusi práve včera spustili vraj najtichšiu ponorku na sveteAni po troch rokoch sa príbuzní námorníkov, ktorí zahynuli pri havárii ruskej atómovej ponorky Kursk, nezmierili s konštatovaním, že išlo o nehodu. Žiadajú nové vyšetrovanie a potrestanie vinníkov. Ponorka sa do hĺbky 150 metrov potopila 12. augusta 2000 asi 100 míl od ruského prístavu Murmansk, keď na palube vybuchlo torpédo. Včera sa v celom Rusku konali smútočné spomienkové akcie.
Hlavný spor medzi rodinami a vojenským velením je o tom, ako bola vedená záchranná operácia a prečo oficiálne zdroje verejnosť tak klamali. Podľa záverov vyšetrovacej komisie posádka utrpela po výbuchu šok a niektorí jej členovia prežili štyri, maximálne osem hodín. O toto sa opierajú obhajcovia teórie, že záchranná operácia a rýchlosť, akou bola vedená, nemala význam, pretože do ôsmich hodín sa k ponorke nemohol nikto dostať.
Advokát príbuzných Boris Kuznecov, naopak, tvrdí, že vojaci žili omnoho dlhšie. Odvoláva sa na signály SOS zaznamenané ešte ráno tretí deň po katastrofe. Velenie flotily však uviedlo, že išlo o zvuky z iných plavidiel. Príbuzní sa tiež domáhajú zverejnenia všetkých listov, ktoré napísali námorníci vo chvíli, keď pochopili, že zomrú. Z nich je údajne zrejmé, že keby prezident Vladimir Putin neodmietal pomoc zo zahraničia, ktorá mohla akciu urýchliť, mohli niektorých mladých mužov zachrániť.
Štyridsať rodín námorníkov požaduje nové expertízy a nezávislé vyšetrovanie. Rodičia obviňujú vládu z toho, že úmyselne skrýva fakty, aby nemusela pred súd poslať vysoko postavených dôstojníkov. Po havárii bolo zatknutých 14 príslušníkov námornej flotily, ale nikoho z nich nepotrestali.
Zhodou okolností vo výročný deň spustili na vodu v Severodvinsku novú ruskú ponorku Lošarik. Žiadna veľká slávnosti sa však nekonala. Ide totiž o supertajný projekt ešte z čias ZSSR. O výrobe Lošarika mali všetci, ktorí sa na nej podieľali, zakázané hovoriť i s vlastnými manželkami. Teraz je známe iba to, že podľa ruských konštruktérov ide o „najtichšiu ponorku na svete, ktorá sa stáva v určitej rýchlosti prakticky neviditeľnou“.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum