BRATISLAVA – Slovenský poistný trh dosiahol v minulom roku 15-percentný rast. Vyplýva to z predbežných výsledkov 24 poisťovní združených v Slovenskej asociácii poisťovní (SAP), ktoré v minulom roku spolu dosiahli predpísané poistné 27,26 miliardy korún. V roku 1999 bol rast mierne pomalší, keď objem predpísaného poistného vzrástol o 10 percent na 23,66 miliardy korún. Predstavitelia poisťovní upozornili, že čísla za minulý rok sú len predbežné a konečná štatistika môže byť odlišná.
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch výraznejšiu dynamiku rastu zaznamenalo životné poistenie, kde predpis poistného vzrástol o približne 2,6 miliardy na 11,2 miliardy korún. „V životnom poistení vidíme v súčasnosti najviac možností,“ tvrdí člen poisťovne Allianz Ondrej Mičáň a dodáva, že „životné poistenie naďalej ponúka priestor pre rast a expanziu“.
Podľa Mičáňa je kvalita produktov v životnom poistení porovnateľná so Západom a je len otázkou času, kedy aj na Slovensku dosiahneme rovnaké pokrytie ako v západnej Európe. Vstup životného poistenia do vyššej fázy dokazujú nové produkty, ktoré v súčasnosti pripravuje väčšina poisťovní. Novým trendom na Západe je investičné životné poistenie, ktoré umožní klientom okrem poistenia aj vstup na kapitálové trhy.
Predpísané poistné v oblasti neživotného poistenia vzrástlo o necelú miliardu a dosiahlo sumu mierne prevyšujúcu 16 miliárd korún. „Neživotné poistenie na Slovensku už dlhší čas vykazuje znaky presýtenia,“ dodáva Mičáň. Okrem toho pokles predaja áut a končiace sa lízingy mali negatívny dopad na predpis poistného v oblasti havarijného poistenia, keď niektoré spoločnosti zaznamenali v tejto oblasti pokles.
Prvé miesto medzi poisťovňami si aj v minulom roku udržala Slovenská poisťovňa (SP). Jej podiel podľa predbežných výsledkov prvýkrát klesol pod 50 percent, keď najväčšia poisťovacia spoločnosť obsadila 48,3-percentný podiel na trhu, kým v roku 1999 mala ešte skoro 53 percent. SP si udržala svoj podiel na trhu neživotného poistenia ale o 9 percentuálnych bodov medziročne klesla v životnom poistení. „Jedným z dôvodov dosiahnutého stavu bol pokračujúci efekt prerozdeľovania poistného trhu po vstupe nových poisťovní a vstup zahraničného kapitálu do slovenských firiem, ktoré sa následne poisťujú v nadnárodných poisťovniach pôsobiacich na území SR,“ povedal hovorkyňa SP Lucia Bombošová. Zároveň dodala, že v zahraničí podiel piatich najsilnejších poisťovní spolu zvyčajne nepresiahne 50 percent.
Druhou v poradí je Kooperativa s necelými 10 percentami. Zmenou v prvej päťke bolo len to, že Amslico AIG Life obsadila tretie miesto, kde vymenila Allianz. Piatou najväčšou poisťovňou so 6-percentným podielom bola ING Nationale Nederlanden. GABRIEL KÁDASI