ATÉNY - Antidopingová agentúra OH v Aténach (13. - 29. augusta 2004) oznámila rok pred začiatkom olympiády v gréckej metropole svoj plán boja s dopingovými hriešnikmi. Agentúra naplánovala počas Hier 3500 dopingových testov a 1000 z nich vykoná ešte pred začiatkom samotnej olympiády. Viac ako polovica z týchto testov bude zameraná na odhalenie užitia krvného derivátu EPO, ktorý zvyšuje tvorbu červených krviniek.
„Ak bude systém pracovať tak, ako predpokladáme, tak už pred olympiádou odhalíme všetkých podvodníkov a potom budeme mať čisté olympijské hry. Žiadna krajina sa nemôže vyhnúť predolympijským testom. Budeme sa viac koncentrovať na riskantné športy, kde je zvýšené nebezpečenstvo dopingu,“ povedal predstaviteľ antidopingovej agentúry Panayiotis Tsaourchas. Ten za nebezpečné športy označil zápasenie, vzpieranie, džudo a atletiku.
Testy, ktoré sa vykonávajú mimo súťaží, sa do olympijského športu zaviedli po OH 1988 v juhokórejskom Soule, ktoré sa preslávili dopingovým škandálom šprintéra Bena Johnsona. Kanaďan zabehol v soulskom finále čas 9,79, ktorý bol pár dní svetovým rekordom. Jeho vtedajší čas bol z oficiálnych tabuliek vymazaný, ale prekonal ho až pred rokom Američan Tim Montgomery. Ten vytvoril svetový rekord výkonom 9,78.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vytvoril po dopingovom škandále na cyklistických pretekoch Tour de France v roku 1998 Svetovú antidopingovú agentúru (WADA). Tá by mala zjednotiť antidopingovú politiku vo všetkých športových odvetviach. Prísna antidopingová politika MOV zaznamenala úspech na minuloročnej zimnej olympiáde v Salt Lake City, kde boli traja bežci na lyžiach pozitívne testovaní na nový dopingový prostriedok darbepoetín.
Medzi previnilcami bol i trojnásobný olympijský víťaz Španiel Johan Mühlegg. „Bol to veľmi silný odkaz pre športovcov o pre tých, ktorí si myslia, že sme vždy pozadu za dopingovými podvodníkmi,“ povedala riaditeľka medicínskej komisie MOV Arne Ljungqvist. (tasr)