
Juraj Hanulay na koni KENTAUR WIENER WALD počas víkendových pretekov Grand Prix CSIO v areáli Slávie STU v bratislavskom Ovsišti.
ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
. Aj keď nevyhrali ani jednu z ôsmich skokových súťaží, výkonmi nesklamali.
Parkúry na špičkovej úrovni absolvovali Juraj Hanulay a Marián Štangel, aj keď ani oni sa nevyvarovali výkyvov. Hanulay s belušom Kentaur Wiener Waldom skvele prešiel dve kolá náročného Pohára národov (150 cm) a dobre si počínal aj so silovejším Campinom v rámcových súťažiach. Štangel na súťaži družstiev s Borisom de Melnierom sklamal, zato na Veľkej cene (150 cm) s tým istým koňom exceloval a s jedinou chybou obsadil pekné šieste miesto.
„Jedna zhodená prekážka na ťažkom parkúre nie je žiadnym nešťastím, lebo stále platí, že aj kôň so štyrmi nohami sa môže potknúť,“ vysvetľoval šéf slovenskej ekipy Štefan Necela, ktorý bol s výkonom reprezentantov v Pohári národov spokojný.
Príjemným prekvapením boli výkony Spišiakov Zdena Kuchára s Charlesom a Petra Mackovjaka s Fighterom. Oba kone podstúpili v Ovsišti krst ohňom a zvládli ho dobre. Jazdci a ich koníky sú nádejou do budúcnosti a perspektívne by mohli spolu s Hanulayom a Štangelom tvoriť kostru slovenského reprezentačného družstva.
Žiaľ, na špičkovej medzinárodnej úrovni už viac pretekárov nemáme. Kone Františka Pála (Clauido), Radovana Šilla (Chvorost) a Jozefa Wilda (Caletano a Grandeur) síce z času na čas dokážu príjemne prekvapiť, ale spoľahnúť sa vždy na nich nedá. Kone schopné zvládnuť parkúry do 140 cm majú Vojtech Lazar (Gravento), Monika Štangelová (Khanga a Anblick), Jana Sláviková (Kim), Ivan Rýdzi (Achilles), Igor Šulek (Denver), Vilam Naštický (Forum) a snáď ešte niektorí ďalší jazdci, ale to je na trvalý prienik medzi európsku jazdeckú špičku málo.
„Najväčší producent športových koní na Slovensku Národný žrebčín Topoľčianky nemá zatiaľ genetický materiál, ktorý môže konkurovať špičkovým zahraničným chovom. Keď chce mať pretekár koňa s perspektívou zvládať ťažké parkúry, musí sa za nákupom vybrať do cudziny. Na to však potrebuje plnú peňaženku, lebo takýto jedinec stojí viac ako tristotisíc eur,“ pokračoval Štefan Necela.
Jazdectvo u nás nikdy nebude patriť medzi masové športy, ale bude vždy závislé od solventných sponzorov. Takých je však na Slovensku zatiaľ ako šafranu, čo negatívne ovplyvňuje jeho výkonnostné napredovanie. Tento šport sa však teší veľkej popularite, o čom svedčí nielen jeho viac ako tritisíc aktívnych vyznavačov, ale aj záujem verejnosti. Počas štyroch dní zavítalo do jazdeckého areálu TJ Slávia STU Bratislava v Petržalke-Ovsišti okolo dvadsaťtisíc divákov, ktorí boli s vysokou úrovňou pretekov mimoriadne spokojní.
Treba objektívne povedať, že sa o ňu rovnakým dielom postarali nielen zahraniční a domáci pretekári, ale aj organizátori, lebo im vytvorili optimálne podmienky na súťaženie (dobre upravené kolbište, vynikajúco postavené parkúry, vhodné ubytovacie a ustajňovacie priestory a aj informačný servis na najvyššej medzinárodnej úrovni).