Hinduistický svätec počúva v indickom Násiku robota astrológa predpovedajúceho jeho budúcnosť. Obaja sa stretli na jednom z najväčších hinduistických sviatkov Kumbha Mela, konajúcich sa raz za dvanásť rokov. Veriaci si pri ňom pripomínajú niekdajšiu bitku medzi bohmi a démonmi o vládu nad svetom.
FOTO - REUTERS
Záznamy z vyšetrovania nacistických vojnových zločinov by sa čoskoro mali objaviť na internete. Zásluhou Právnickej fakulty Harvardskej univerzity by mali byť dokumenty z takzvaných norimberských procesov bežne prístupné nielen pre historikov a iných vedcov, ale aj pre verejnosť.
Na špeciálnej webovej stránke (http://nuremberg.law.harvard.edu) je už takmer 7-tisíc strán materiálu. Či pribudnú ďalšie, závisí od peňazí. Pokračovanie projektu si totiž žiada najmenej šesť miliónov dolárov, ktoré zatiaľ univerzita nemá. Harry Martin, profesor univerzity a zároveň vedúci projektu verí, že sa ich v blízkej budúcnosti podarí získať.
Profesor Martin priznáva, že od dokumentov nemožno očakávať nové prevratné zistenia. Tento krok je podľa jeho slov dôležitý pre budúce generácie. „Takáto dokumentácia pomáha vytvárať obsah pojmu pravda, čo sťažuje pokusy o zmenu histórie,“ povedal pre Boston Globe. „Myslím si preto, že aj naše deti by mali mať možnosť spoznať túto časť histórie, pretože je súčasne strašná a zaujímavá.“
K presunutiu záznamov na internet však univerzitu prinútili aj objektívne príčiny. Viac ako milión strán záznamov bolo doteraz umiestnených v 680 škatuliach a dokumenty písali na lacnom a nekvalitnom papieri. „Po 50 rokoch sa začali trhať a písmo pomaly bledne,“ vysvetľuje Martin. „Povedali sme si, že už ľudí nenecháme ďalej ich ničiť.“
Nejde však len o zachovanie informácií. Historici sú presvedčení, že zverejnenie dôkazov nacistického zla, oslabí všetkých tých, čo popierajú holokaust. „Ide o neuveriteľne konštruktívne využitie internetu,“ pochvaľuje si Deborah Lipstadt, profesorka židovských štúdií na univerzite v Emory.
Prvých 6700 strán, na ktorých zverejnenie zohnali peniaze, objasňuje tri z celkovo trinástich procesov. Prvý z nich s Hermannom Göringom viedol medzinárodný tribunál, zvyšných dvanásť prebehlo v USA podľa amerického práva.
V naznámejšom z trojice zverejnených prípadov sa pred súd postavilo 23 lekárov (odtiaľ pomenovanie lekársky proces) obvinených z uskutočňovania pokusov na väzňoch koncentračných táborov.
Doktor Brandt, osobný lekár Adolfa Hitlera, pri jednom vypočúvaní napríklad potvrdil, že pokusní jedinci sa využívali na skúmanie správania v nízkotlakových komorách, čím sa simulovali podmienky pre pilotov vzdušných síl.
Najkrutejší z lekárov Josef Mengele, prezývaný Anjel smrti, však spravodlivosti unikol. Podobne ako viacerí ďalší nacistickí pohlavári, medzi nimi i „vrah z Osvienčimu“ Adolf Eichmann sa uchýlil v Argentíne. Minulý piatok to sprístupnením dokumentov nepriamo potvrdila aj argentínska vláda.