Že Taliansko dalo svetu mnoho, od opery až po rádio, je známy fakt. Pokiaľ zvedavý Talian nazrie do práve vydanej encyklopédie, ktorú posvätil sám premiér Berlusconi, asi sa mu hruď vypne pýchou: podľa tohto tridsaťzväzkového diela totiž Taliani vynašli kadečo.
„Nechceme dokázať, že Taliani sú inteligentnejší a vynaliezavejší než ostatné národy,“ hovorí jedna z autoriek kontroverznej encyklopédie Rossana Paceová s tým, že prínos Talianov ku svetovej vede bol dosiaľ podceňovaný.
Podľa Paceovej je síce vo svete známe, že prvý transatlantický rádiový prenos uskutočnil Talian Marconi, ale ľudia by sa mali tiež dozvedieť, že písací stroj vynašiel v roku 1855 právnik z Piemontu Giuseppe Ravizza.
A čo ešte len telefón. Tvrdohlavec, ktorý jeho vynález stále prisudzuje Bellovi, by mal prehodnotiť svoje znalosti. Prvýkrát údajne netelefonoval Bell, ale istý Antonio Muecci z Florencie.
Rovnako by mal z encyklopédií zmiznúť Thomas Alva Edison so svojou žiarovkou, pretože svietila len 40 hodín. Alessandro Cruto vyrobil jednu, čo vydržala až 500 hodín.
A čo fax? Iste, bol to Talian Giovanni Casselli, ktorému prvýkrát napadlo poslať text cez telefónnu linku.
Pokiaľ ide o medicínu, aj tu majú Taliani svoje zásluhy. Prvý umelý chrup nasadil už v 8. storočí jeden Etrusk inému Etruskovi.
Prvý anesteziológ bol, ako inak, Talian, a svojho pacienta vraj uspal blenom. Za kondómy zase vďačíme pánovi Fallopiovi, ktorý žil v 16. storočí.
Vynález kompasu síce autori neupierajú Arabom a Číňanom, ale jeho „zdokonalenie“ prisudzujú talianskym námorníkom. (čtk)