sa otvorila ďalšia stará rana a svet, v tomto prípade hlavne Amerika má o problém viac.
V nedeľu protiletecký granát šíitskeho hnutia Hizballáh zabil 16-ročného Izraelčana v severoizraelskom meste Šlomi. Izrael reagoval ostreľovaním pozícií Hizballáhu bombardérmi a „varovným“ prelietavaním svojich lietadiel nad Bejrútom.
Napriek tomu, že radikáli v židovskom štáte hovoria o tom, že keď sú v krytoch obyvatelia severného Izraela, mali by tam byť aj občania Bejrútu, Jeruzalem tvrdí, že nechce stupňovať napätie. Chce postupovať diplomaticky, aj preto, že si to tak želá Washington. Ten odkázal Sýrii a Iránu, teda krajinám, ktoré podporujú Hizballáh, aby vo svojom záujme hnutie upokojili.
Izrael však upozorňuje, že ak budú akcie Hizballáhu pokračovať a diplomacia zlyhá, bude sa brániť - aj útokmi na sýrske ciele v Libanone. Sýria Hizballáh otvorene sponzoruje a libanonský režim je úplne v jej područí.
Analytici v oblasti si myslia, že židovský štát zatiaľ zostane len pri vyhrážkach. Špekuluje sa o tom, že Američania premiéra Šarona odhovorili od masívnejšej akcie, pretože nechcú riskovať ďalší konflikt v oblasti.
„Neverím, že Američania by dali Izraelu zelenú, aby mohol robiť, čo treba,“ povedal denníku Jerusalem Post politológ Avraham Rotem z Bar - Ilanovej univerzity.
V hre je vraj aj utajované vyjednávanie so sýrskymi tajnými službami, ktoré majú informácie o Saddámovi Husajnovi. Preto chcú Američania držať Sýriu v pokoji, napriek tomu, že už mesiace ju atakujú za podporu terorizmu.
Zvýšená aktivita Hizballáhu je spájaná so smrťou jedného z jeho členov Aliho Saleha, má však zrejme niekoľko motívov. Saleha pred týždňom zahynul v Bejrúte pri výbuchu svojho auta. Hizballáh z jeho smrti obvinil izraelskú tajnú službu. Izrael sa k tomu nevyjadril. Je však známe, že taktiku cielenej likvidácie teroristov používa.
Hizballáh sa však môže mstiť aj za to, že medzi väzňami, ktorých minulý týždeň prepustila izraelská vláda, nebol jediný člen hnutia.
Môže ísť aj o to, že hnutie sa chce opäť pripomenúť a dostať do pozornosti problém sporného územia Šibaá na Golanských výšinách.
V každom prípade vyhrotený konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom môže riadne skomplikovať realizáciu cestovnej mapy. Hnutie je totiž napojené na palestínsky Hamas a Islamský džihád. Radikálni členovia oboch skupín len hľadajú zámienku na prerušenie prímeria vyhláseného koncom júna.
Už teraz je však jasná ešte jedna dôležitá vec: cestovná mapa sa nerozšíri aj na Sýriu, ako by si to mnohí želali.