
Zábava na svadbe - Recep Tayyip Erdogan (tretí zľava) objíma Silvia Berlusconiho, ktorý gratuluje synovi tureckého premiéra a jeho neveste.
FOTO - TASR/AP
Politici objavujú novú záľubu. Chodia na svadby detí zahraničných kolegov. Taliansky premiér bol v nedeľu na hostine v Istanbule
Zdá sa, že medzi politikmi vzniká nová svadobná tradícia. Premiéri vypomáhajú ako svedkovia pri sobášoch potomkov ich zahraničných kolegov, čím dodávajú sobášom lesk aj dôležitosť. Základným predpokladom je mať deti na vydaj a dobrého priateľa v zahraničí.
Po Tonym Blairovi, ktorý minulý rok prijal pozvanie na svadbu dcéry španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara, sa tentoraz posilňovali turecko-talianske vzťahy. Silvio Berlusconi dokonca prerušil dovolenku, len aby mohol v nedeľu kryť chrbát synovi tureckého predsedu vlády Recepa Tayyipa Erdogana.
Berlusconi už viackrát povedal, že ho s Erdoganom spája pevné priateľské puto. Talian skutočne je najväčším advokátom Ankary a podporuje tureckú kandidatúru do Európskej únie. Berlusconiho predstavou je veľká Európa, ktorá by podľa neho mala zahŕňať Turecko, Rusko, Ukrajinu aj Bielorusko. A počas sobáša povedal to, čo si jeho turecký priateľ zrejme želal počuť - že bude pracovať na tom, aby sa aj „Turecko zosobášilo s Európskou úniou“.
Berlusconi je však zároveň aj autorom veľmi nešťastného výroku, ktorý vyslovil v čase po 11. septembri: „Mali by sme si byť vedomí nadradenosti našej civilizácie založenej na systéme hodnôt, ktoré umožnili ľuďom prosperitu a zaručujú rešpekt k ľudským právam a k náboženstvu. Tento rešpekt rozhodne neexistuje v islamských krajinách.“
Erdogan, šéf konzervatívnej moslimskej strany v prevažne moslimskej krajine aj napriek takýmto slovám s Berlusconim udržiava strategické priateľstvo. Možno tomu pomohol Berlusconiho pokus svoju prostorekosť napraviť. „Islam je skvelé a tolerantné náboženstvo,“ povedal neskôr politik, ktorý o sebe hovorí, že nikdy nebude nudný.
Zaujímavá bola aj svadba. Premiérov mladý syn Bilal Erdon (22) si bral mladučkú Reyyan Uzunerovú (17). Sobáš neplnoletej dievčiny musel povoliť súd. Niektorí tureckí komentátori i ženské spolky tvrdia, že premiérova rodina nedáva dobrý príklad a mladých ľudí povzbudzuje, aby sa skoro sobášili. Podľa tureckých novín išlo o lásku na prvý pohľad.
Erdoganovci spravili zo svadby najväčšiu udalosť v krajine za posledné roky a všetko sa dialo v súvislosti s moslimskými tradíciami, veď nevesta je z prísne konzervatívnej moslimskej rodiny. Pozvali miestne osobnosti, politikov aj albánskeho premiéra Fatosa Nana.
V tureckej tradícii veľmi dôležitú úlohu svedka asistujúceho pri podpisovaní svadobných dokumentov zverili práve Berlusconimu. Svadobných hostí bolo v Istanbule aspoň sedemtisíc, niektoré agentúry uvádzali aj 14-tisíc.
Svadba sa nezaobišla ani bez plaču a nešlo len o slzy dojatia. V okolí kongresového centra sa zhromaždili tisíce demonštrantov, ktorí protestovali proti plánom vyslať tureckých vojakov do Iraku. Polícia musela použiť aj slzný plyn proti odporcom vojny, ktorí kričali, aby „Erdogan poslal svojho syna do Iraku“. Hostia, ktorí prichádzali na hostinu, si tak poplakali tiež.
Nervozitu pred svadbou posilnil aj výbuch pred straníckou centrálou Erdoganovej strany v Istanbule. V inej štvrti našli policajti ďalšie dve bomby, ktoré sa im podarilo zneškodniť. Na svadbu preto dohliadalo päťtisíc policajtov, ostreľovači na strechách a vrtuľníky.
MAREK CHORVATOVIČ