
V Monrovii ľudia napäto sledovali rozlúčkový prejav prezidenta Taylora, ktorého odchod dáva nádej na ukončenie dlhej občianskej vojny. FOTO - ČTK/AP
prezidentom Libérie. Hlavou štátu bude až do októbrových volieb.
Povstalecké hnutie Libérijčania spojení za zmierenie a demokraciu (LURD) už dalo najavo, že ani Blaha ako generála verného Taylorovi nemieni akceptovať. Hnutie žiada dosadenie neutrálneho civilistu za prezidenta. V ghanskej metropole zatiaľ prebiehajú rokovania medzi predstaviteľmi Monrovie a povstalcami o vytvorení dočasnej vlády.
Taylorova abdikácia, vynútená tlakom zvnútra krajiny i zo zahraničia, má umožniť skončenie 14 rokov trvajúcej občianskej vojny. „Dosť bolo utrpenia, boli ste dobrý národ. Milujem vás z hĺbky svojho srdca a hovorím, že ak Boh chce, vrátim sa,“ povedal Taylor a požiadal Spojené štáty o finančnú pomoc na obnovu Libérie.
Ceremónia, ktorá sa konala v prezidentskom paláci, začala s viac než hodinovým oneskorením a za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení. Taylor do paláca prišiel v tradičnom bielom obleku prepásanom zelenou šerpou a vo svetle reflektorov začal odriekať modlitby. Bývalý povstalec v závere svojho prejavu poslucháčov uistil, že mu história dá za pravdu a že sa vráti.
Pred samotným oficiálnym odovzdávaním moci rečnili regionálni africkí predstavitelia, vrátane juhoafrického prezidenta Thaba Mbekiho a najvyšších predstaviteľov Ghany a Mozambiku Johna Mufuora a Joachima Chissana.
Po odovzdaní moci mal Taylor ešte včera doraziť do Nigérie, ktorá sa rozhodla poskytnúť mu útočisko.
Taylor v nedeľu večer v televíznom a rozhlasovom prejave k národu oznámil, že sa vzdáva moci, aby zabránil ďalšiemu krviprelievaniu v krajine. Obvinil však Spojené štáty, že si jeho odchod vynútili.
Odporcovia Taylorovi vyčítajú zodpovednosť za väčšinu obetí násilia v Libérii za posledných takmer 14 rokov. Až tlak povstaleckých síl v posledných dvoch mesiacoch, obkľúčenie Monrovie a ich postup v samotnom meste si vynútil rozmiestnenie medzinárodných mierových síl. Boje si vyžiadali tisícku životov z radov civilistov. Krajinu s 1,3 milióna obyvateľov a utečencov z iných afrických krajín ohrozuje hlad a epidémie. Humanitárna pomoc je nevyhnutná na odvrátenie kolapsu celej krajiny. (čtk, tasr)