Neďaleko Banskej Bystrice sme objavili dve deti, ktoré sa práve vracali s hubami z blízkeho lesa. O zákaze vstupu síce vedeli, ale mysleli si údajne, že platí iba cez víkend.
Najväčší problém s nariadením ministerstva majú zahraniční turisti, ktorí o zákaze nemusia vedieť. Rodina, ktorá len včera pricestovala na Donovaly z Berlína, o zákaze vstupu do lesa nevedela nič. Nemci zostali otázkou, ako aj informáciou zaskočení, lebo prišli práve pre horskú turistiku. „O ničom nás na hraniciach neinformovali,“ povedal prekvapený Nemec.
Ani skupinka poľských turistov presne nevedela, čoho sa zákaz týka. „Zachytili sme niečo v rozhlase, ale všetkému sme nerozumeli,“ povedal poľský turista.
Väčšina cestovných kancelárií, ktoré na Slovensko vozia zahraničných turistov, má v pláne informovať ich o zákaze. „Určite by sme ich na zákaz vstupu do lesov vopred upozornili. Pre našich klientov je to veľmi dôležitá informácia,“ tvrdí pracovníčka obchodného oddelenia spoločnosti Tále, a. s., Diana Dropčová.
Aj hotely sa snažia zahraničných klientov o zákaze informovať. Potvrdila nám to aj pracovníčka hotela Partizán v Táľoch s tým, že zatiaľ turisti informáciu prijímajú s pochopením a rešpektujú zákaz. Rovnaká situácia bola aj v horskom kempingu Tajov, kde klientom tiež o zákaze povedali. Horšie je to s cudzincami, ktorí prichádzajú na Slovensko individuálne.
V prípade, že by lesná stráž predsa len objavila cudzincov, čo porušia zákaz, odborný pracovník Lesov Július Burkovský je presvedčený, že by to určite riešili pohovorom a nie okamžitou pokutou. „V tomto zmysle určite nejaký medzinárodný škandál nehrozí, horšie je to s rómskymi zberačmi lesných plodov.“