TALLINN 11. augusta (SITA/AFP) - V Estónsku, patriacom k desiatim krajinám, ktoré majú do Európskej únie (EÚ) vstúpiť 1. mája 2004, vplyvná opozičná strana v pondelok oznámila svoj oficiálny, záporný postoj k vstupu pobaltskej krajiny do bloku. Prezident Arnold Ruutel a vládne strany vyjadrili tvrdú kritiku na adresu Strany stredu, ktorej delegáti na víkendovom kongrese odhlasovali nesúhlas s integráciou pred septembrovým referendom o vstupe. Bývalé sovietske republiky Estónsko a Lotyšsko sú poslednými z desiatich pristupujúcich krajín, kde ešte prebehnú plebiscity 14. a 20. septembra.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že v oboch pobaltských štátoch je oproti iným budúcim členom EÚ vyšší počet euroskeptikov. Ľavicová Strana stredu, ktorá v marcových parlamentných voľbách získala asi štvrtinu hlasov voličov, schválila rezolúciu o odmietavom postoji k integrácii do únie na víkendovom kongrese. Rezolúciu "Nie" podporilo 341 delegátov strany, kým iba 235 bolo za rezolúciu "Áno". Okolo 227 delegátov hlasovalo za rezolúciu "Každý sa rozhodne sám za seba".
Vplyvný názorový predseda Strany stredu Edgar Savisaar, ktorý vo svojom prejave na kongrese zaujal neutrálne stanovisko, uviedol, že ho výsledok hlasovania prekvapil. "Výsledok ´nie´ je prekvapujúci," povedal pre denník Postimees. "Je to výsledok totálneho euro-vymytia mozgu, proti ktorému delegáti hlasovali." Napriek svojmu neutrálnemu postoju vo vystúpení Savissar prirovnal EÚ k Sovietskemu zväzu a povedal, že v deň referenda "Estónsko vykročí do neznáma".
Ruutel v súvislosti s deklarovaným postojom Strany stredu uviedol, že jej rozhodnutie rešpektuje, ale je si istý, že členstvo v EÚ je pre Estónsko najlepšou voľbou. "Nemôžem súhlasiť s vyhlásením Strany stredu, že tretina obyvateľstva vstupom do EÚ vyhrá, a dve tretiny stratia," povedal estónsky prezident. Premiér Juhan Parts, ktorý stojí na čele strany Res Publica, tvrdo kritizoval Stranu stredu za, ako to nazval, "ukázanie chrbta desaťročnému úsiliu estónskeho ľudu".
Podľa analytikov najnovší vývoj v Strane stredu posilní tábor odporcov vstupu do EÚ, ktorému chýbalo silné vedenie. "Oponenti EÚ nakoniec získali silných názorových lídrov, ako aj autoritatívnu politickú stranu," uviedol Tonis Saarts zo spoločnosti pre prieskum verejnej mienky Emor v denníku Eesti Paevaleht. "Ak zástancovia EÚ nezačnú s panikou a vyhnú sa fatálnym chybám, referendum stále môže dopadnúť v prospech
´áno´," zdôraznil Saarts.
V poslednom prieskume verejnej mienky minulý mesiac asi 62 percent estónskych voličov vyjadrilo súhlas so vstupom do EÚ, kým 38 bolo proti. V júni bola podpora členstvu tými, ktorí plánujú zúčastniť sa na referende, na úrovni 55 percent, opozičný postoj malo 45 percent. V siedmich budúcich členských krajinách EÚ už prebehli úspešné referendá. Na Cypre sa referendum o integrácii neuskutoční.