BRATISLAVA – Kým v Čechách sa ročne nakrúti desiatka nových filmov, na Slovensku sa podarí nakrútiť jeden film, aj to s vypätím všetkých síl. Situácia sa stále zhoršuje a filmári už bijú na poplach. Peňazí je málo, technické vybavenie je úbohé, návštevnosť kín klesá.
Kinematografickú mizériu má stlmiť Slovenský audiovizuálny fond, ktorý by ako neštátna verejnoprávna inštitúcia zabezpečoval viaczdrojové financovanie hranej a krátkometrážnej filmovej produkcie. Podľa Martina Šmatláka, generálneho riaditeľa sekcie médií a audiovízie na ministerstve kultúry, ak parlament schváli zákon o tomto fonde, fungovať by mohol už od budúceho roku.
Myšlienka fondu vznikla už v roku 1990, no nikdy nebola dotiahnutá dokonca. Veľký prísľub dala filmárskej obci vláda M. Dzurindu ešte v roku 1998, no dosiaľ ostáva len pri prísľube a odsúvaní termínu založenia fondu, naposledy sa ohlasovalo jeho odštartovanie na január 2001. Šmatlák to zdôvodňuje nejednotnosťou názoru tvorcov, distributérov a majiteľov kín, ktorí sa budú podieľať na jeho financovaní. Dnes sa vraj názory zlievajú, v posledných dňoch myšlienku podporili aj stavovské filmárske organizácie.
Fond má slúžiť na podporu audiovizuálnych tvorcov, distribúcie, na obnovu a rozvoj technologickej základne, rozvoj siete kín, ako aj na podporu slovenského dabingu. Do fondu budú prispievať podľa návrhu tromi percentami z celkových ročných príjmov televízni vysielatelia, prevádzkovatelia technických zariadení a kín za uvádzanie európskych diel, päť percent za uvádzanie zahraničných diel. Aj požičovne a predajne audiovizuálnych diel budú poskytovať do fondu päť percent príjmov.
Do fondu pôjdu aj príspevky z náhrad odmien výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov vo výške 50 percent. Ďalšie príjmy budú tvoriť dotácie zo štátneho rozpočtu, príjmy z lotérií a darov. Šmatlák predpokladá, že fond bude mať ročne 100 až 150 miliónov korún. Podľa Šmatláka je podobný spôsob podpory audiovizuálnej tvorby bežný takmer vo všetkých štátoch EÚ aj v asociačných krajinách. (hr)