Paseka, Praha 2003, preložila Magda de Bruin-Hüblová
Kniha, označená v podtitulku ako milostný príbeh, je variáciou na tému lásky a žiarlivosti. Odkaz je nielen na rovnomennú novelu Leva Nikolajeviča Tolstého, ale aj na kvarteto Leoša Janáčka. Margriet de Moorová v Kreutzerovej sonáte pracuje nielen s témou, ale aj s formálnou stavbou Janáčkovej skladby a Tolstého novely. Rozprávač sa pri svojej ceste na salzburský festival stretne so slepým hudobným kritikom Marion van Vlootenom, s ktorým sa kedysi zoznámil cestou na kurz sláčikového kvarteta. Vtedy mu kritik v lietadle rozprával príbeh svojej lásky, ktorá sa skončila tragicky – Vlooten síce prežil svoj pokus o samovraždu, ale stratil zrak. Tentoraz mu rozpráva ďalší príbeh, ktorý sa práve pred desiatimi rokmi začal – príbeh splanutia ku krásnej huslistke, ktorá ho oslnila hrou Kreutzerovej sonáty. Takmer ako podľa jej partitúry sa potom odvíja ich vzťah – najskôr láska a porozumenie, potom hádky, nenávisť a žiarlivosť.
Giovanni Falcone: Cosa Nostra
Kalligram, Bratislava 2003, preložil Roman Sehnal
Neúplatný sudca a prokurátor Giovanni Falcone z Palerma si vyslúžil pomenovanie „Nepriateľ mafie číslo jeden“. Neúnavný bojovník za spravodlivosť napísal v spolupráci s novinárkou Marcelle Padovaniovou knihu o obávanej zločineckej skupine. Atraktívne čítanie je plné neuveriteľných prepojení najvyšších pohlavárov mafie a politikov. Falcone s chirurgickou presnosťou odkrýva a ukazuje mechanizmy fungovania talianskeho podsvetia. Jeho túžba po pravde a spravodlivosti ho nakoniec stála život. Ako sám prorocky povedal pred atentátom: „Na Sicílii mafia odstraňuje služobníkov štátu, ktorých štát nedokázal ochrániť.“ Také zlé to u nás našťastie ešte nie je.
Světla Čmejrková, Jana Hoffmannová: Jazyk, média, politika
Academia, Praha 2003
Kniha lingvistov z Ústavu pre jazyk český Akademie věd ČR a pedagógov z českých i slovenských vysokých škôl informuje o výskumoch verejných prejavov v oboch krajinách v 90. rokoch z jazykovedného hľadiska. Ťažiskom výskumu bola politická a mediálna sféra – videonahrávky zo zasadaní parlamentov, televízne a rozhlasové programy, mítingy. Snahou autorov bolo zdokumentovať isté štádium vývoja politickej kultúry, ktorého charakteristiky sú v Čechách a na Slovensku veľmi podobné. V obraze politicko-mediálneho diskurzu nechýbajú ani sľubné náznaky profesionality, kultivovanosti a taktnej zdvorilosti.
Jean Vanier: Prijať svoju ľudskosť
Serafín, Bratislava 2003, preložila Adriana Alexyová
Jean Vanier bol námorník, potom študoval filozofiu a žil v kresťanskej komunite neďaleko Paríža. Potom prednášal na Torontskej univerzite. Roku 1964 sa ujal dvoch mentálne postihnutých mužov, priviedol ich do svojho domu v Trosly-Breuil pri Paríži a založil tak komunitu Archa, v ktorej žijú zdraví spolu s mentálne postihnutými. Dnes sa táto komunita rozrástla a je už v Kanade, Spojených štátoch, Belgicku, Dánsku, Nórsku, Škótsku, Írsku, Indii, Haiti, Hondurase, Burkina Fase. O tom je táto kniha. (puk, her)