
Nemecko je v Afganistane aktívne. Tento týždeň v Kábule pristálo lietadlo spoločnosti LTU, ktoré vyletelo v Düsseldorfe. Bol to prvý komerčný let z Európy za dlhé roky. FOTO - ČTK/AP
Ak vojna proti terorizmu v Iraku rozdelila Nemcov a Američanov, tak vojna proti terorizmu v Afganistane by mohla dať Washington a Berlín opäť dokopy. V piatok prezident Bush prekvapil a zo svojho ranča v Crawforde pochválil Nemecko za jeho aktívnu úlohu v Afganistane: „Dôvod, prečo to spomínam, je zmena, ktorá nastala v porovnaní so situáciou pred šiestimi mesiacmi. Už nejde len o to, že účasť Nemecka je dôležitá, ale je mohutná - oveľa mohutnejšia, ako sme čakali. Teším sa, že sa za to môžem kancelárovi Schröderovi poďakovať,“ povedal podľa agentúry Reuters.
Slová chvály boli z americkej strany načasované presne. Zazneli krátko pred návštevou nemeckého ministra obrany Petra Strucka v Afganistane, ktorá má rozhodnúť, či nemecký Bundeswehr rozšíri svoje pôsobenie v krajine.
Nemecko a Holandsko velili pol roka mierovým jednotkám ISAF, ktoré tvorilo 4600 vojakov z 29 krajín. Misia však mala obmedzenú pôsobnosť - iba na mesto Kábul. Američania, ale aj afganská vláda nabádali Nemcov, ktorí sú zastúpení najpočetnejšie, aby svoje pôsobenie rozšírili. Prezident Hamíd Karzaj stále nemá oblasti mimo hlavného mesta pod kontrolou. Tam majú rozhodujúce slovo kmeňoví vodcovia a zvyšky bojovníkov. Požiadavke Spojených štátov sa nemecká strana dlho bránila a argumentovala nestabilnou situáciou v krajine.
Dnes odovzdajú Nemci a Holanďania velenie jednotky ISAF pod velenie NATO a Struck sa chce stretnúť s Karzajom, aby sa dohodli, kde by mohli Nemci pôsobiť. Pôvodne sa hovorilo o mestách Charikar a Herat. Najnovšie denník Süddeutsche Zeitung informuje, že sa Schröder, Struck a minister zahraničných veci Joschka Fischer dohodli na meste Kundus, vzdialenom asi 200-kilometrov od Kábulu.
Ochota, ktorú Nemci predvádzajú v Afganistane, je motivovaná snahou znormalizovať vzťahy s Washingtonom. Nie náhodou sa Struck minulý týždeň vyjadril, že USA určite zachovajú svoje dôležité vojenské základne na nemeckom území.
Škody, ktoré vojna v Iraku napáchala na nemecko-amerických vzťahoch, sa naprávajú zložitejšie, než v prípade iných európskych krajín. Zaťažuje ich osobná nevraživosť medzi Bushom a Schröderom. Americký prezident nevie nemeckému kancelárovi odpustiť protiamerické nálady, ktoré v minuloročných parlamentných voľbách vyvolal, len aby vyhral voľby. Aj preto Schröder osem mesiacov márne čaká na termín stretnutia medzi štyrmi očami. Pochvala za Afganistan by mohla byť signálom.
Schröder plánuje návštevu Washingtonu na jeseň. Koncom septembra sa chce zúčastniť na zhromaždení OSN a stretnutie s Bushom je jeho tajným želaním. Bush v piatok Nemecko pochválil, ale termín stretnutia neuviedol. Zatiaľ je predčasné o ňom hovoriť. Napokon, rozhodnutie o rozšírení nemeckého mandátu v Afganistane ešte nepadlo.
MIRIAM ZSILLEOVÁ