
Zákaz vstupu do lesa neodlákal od zdolávania stien horolezcov. V Manínskej tiesňave sme v sobotu stretli skupinu horolezcov z Iamesu Trenčín. O zákaze vstupu do lesa nevedeli. Skaly tiesňavy sú prístupné len členom slovenského Iames klubu, v sobotu tam boli aj Poliaci a Česi.
BANSKÁ BYSTRICA – Lesoochranárske zoskupenie VLK považuje zákaz vstupu do lesov, ktorý vydalo koncom minulého týždňa ministerstvo pôdohospodárstva, za nezmyselný krok. Podľa šéfa združenia Juraja Lukáča ministerské nariadenie vôbec nerieši situáciu.
„Ide o bezkoncepčné gesto, ktoré robí z každého občana potenciálneho ničiteľa našich lesov a pri protipožiarnej ochrane lesov nemá veľký praktický význam,“ tvrdí Lukáč.
Podľa lesoochranárov problém lesných požiarov vznikal na Slovensku desiatky rokov a napriek mnohým výzvam odborníkov ho rezort koncepčne neriešil.
„Hlavnou príčinou požiarov podľa nás nie sú extrémne teploty, ale dlhoročná premena prirodzených lesov na umelé plantáže. Sucho je už len rozbuškou,“ myslí si šéf lesoochranárov.
„Prirodzený les hospodári podstatne lepšie s vodou, udržuje vlhko aj v suchých mesiacoch, lístie a ihličie spolu s konármi veľmi rýchlo hnije, stromy majú väčšie odstupy a takýto les je odolný proti vznieteniu,“ dodáva.
Ďalší problém je, že lesný zákon umožňuje lesníkom a lesným odborníkom klásť v lese oheň a fajčiť. Spaľovanie zvyškov po ťažbe je dokonca predpisovanou činnosťou napriek tomu, že je častou príčinou požiarov, ako napríklad v prípade lesného požiaru v októbri 2000 v Slovenskom raji, pri ktorom prišlo o život šesť brigádnikov.
„Zákaz vstupu do lesa dostáva absurdný nádych, pretože ľudí pracujúcich v lese či už trvalo alebo brigádnicky je viac ako stotisíc a obmedzenia sa ich netýkajú,“ upozorňuje Lukáč.
Lesoochranári tiež poukazujú na desiatky tisíc členov urbariátov a iných súkromných združení vlastníkov lesov, ktorých sa takisto zákaz netýka a môžu sa po lese nielenže pohybovať, ale aj klásť ohne. Zvyšok republiky sa v pohode môže pohybovať po značkovaných chodníkoch a robiť to isté.