
Jednou z údajných obetí sexuálneho zneužívania je aj Gary Bergeron (vpravo). Po omši v Kostole sv. Michala v meste Lowell, kde malo k obťažovaniu chlapcov dôjsť, ho pozdravil arcibiskup Sean O‘Malley, ktorý navrhol odškodnenie. FOTO - TASR/AP
Ponuka prišla len deväť dní po nástupe do funkcie arcibiskupa Seana Patricka O‘Malleya v bostonskej arcidiecéze.
Advokáti žalujúcich teraz ponuku skúmajú, vyjadriť sa majú v budúcich mesiacoch, ale už teraz ponuku označujú za nádejný krok.
A to aj preto, že sa cirkev vzdala požiadavky podmieňovať vyplácanie odškodného tým, že príslušný obvinený kňaz musí byť ešte nažive a jeho vina plne dokázaná. Mnoho žalôb sa vzťahuje i na prípady, ktoré sa stali pred desiatkami rokov. Odškodnenie by mali dostať muži a ženy, čo tvrdia, že v detstve ich sexuálne zneužívali kňazi a ďalšie duchovné osoby.
V USA už suspendovali desiatky kňazov. Podľa najnovšieho odhadu americkej justície postihli sexuálne delikty za posledných 60 rokov v štvrtej najväčšej cirkevnej provincii USA viac ako tisíc detí.
Rímskokatolícku cirkev trápia sexuálne škandály duchovných nielen v USA, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Napríklad vo Francúzsku bolo za delikty tohto druhu od roku 1995 súdených alebo odsúdených tridsať kňazov, v Británii sa v rokoch 1995 až 1999 medzi kňazmi vyskytlo 21 prípadov pedofílie.
(čtk, reuters, tasr)