BRATISLAVA – Parlament posunul do skráteného legislatívneho procesu vládny návrh zákona o zvyšovaní dôchodkov od októbra o päť percent. Jozef Kalman (HZDS) ohlásil, že ich poslanecký klub navrhne razantné zvýšenie dôchodkov, ktoré by malo byť aspoň dve percentá nad úrovňou predpokladanej inflácie v tomto roku.
Do druhého čítania parlament posunul aj návrh novely zákona o Najvyššom kontrolnom úrade. Cieľom je zabrániť zneužívaniu nielen verejných financií verejnoprávnymi inštitúciami, ale aj samosprávnymi orgánmi. Rozšírené právomoci NKÚ by mali zabrániť finančným aféram a korupcii.
Poslanci prerokovali dva návrhy zákona o elektronickom podpise, vládny a poslanecký. Hlasovanie sprevádzal chaos spôsobený návrhom spravodajcu Gabriela Palacku, aby sa o poslaneckom návrhu už nerokovalo. Plénum jeho návrh neschválilo, a tak vznikla dilema, či sa Šebejov zákon dostal automaticky do druhého čítania, alebo o ňom treba hlasovať ešte raz. Hlasovanie bolo odložené až do verdiktu ústavnoprávneho výboru.
Národná rada posunula do druhého čítania novelu zákona o zamestnanosti, ktorú predkladal poslanec Robert Fico. Cieľom jeho návrhu je zavedenie pracovného testu, kde nezamestnaný bez nároku na odmenu má odpracovať v prospech obce v priemere 32 hodín za mesiac. Ak by test nesplnil, podľa návrhu bude vyradený z evidencie nezamestnaných.
Parlament do druhého čítania posunul aj dve novely zákona o zamestnanosti, ktoré predložilo KDH v rámci Veľkého tresku. Jedna z nich podporuje mobilitu pracovných síl a druhá novela zavádza nové nástroje aktívnej politiky zamestnanosti.
Národná rada posunula do druhého čítania novelu zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorú predložil Vladimír Palko. Právna úprava má za cieľ vrátiť pozemky vo výcvikovom obvode Javorina pôvodným majiteľom.
Na záver druhého rokovacieho dňa parlament začal rokovať o poslaneckej novele zákona o zdravotnom poistení, ktorá znižuje celkové odvody zamestnávateľov za zamestnancov zo súčasných 38 percent na 29 percent. Zároveň sa majú znížiť odvody poistného pre zamestnancov zo súčasných 12,8 percenta na 11 percent. Celková výška poistného sa podľa návrhu KDH má znížiť zo 14 na 11,07 percenta. (sita)