
Utečenci v tábore Katkama v južnej Guineii čakajú v nekonečnom rade na vybavenie prevozu do nových čistejších táborov na severe krajiny. FOTO – REUTERS
Kumba Amadou kolíše šesťdňové dieťa, ktoré napriek svojmu „veku“ prešlo dvoma utečeneckými tábormi v Guinei. Žena ušla pred štyrmi rokmi zo Sierry Leone a žila v jednom z preplnených táborov, donedávna jedinom bezpečnom mieste v regióne, kam sa pred občianskymi vojnami sťahovali státisíce ľudí zo susednej Libérie a Sierry Leone. Za výpomoc v záhrade dostávala od domorodcov ryžu a od humanitárnych organizácií ďalšie potraviny a takto sa jej podarilo zaistiť jedlo pre jej osem detí. Nedávno sa to zmenilo. Kumbe narodilo deviate dieťa.
Vojna utečencov dostihla
Tábor Nyaedou prestal byť bezpečný, keď po vypuknutí povstania v Guinei vzbúrenci triumfovali nad vládnymi vojskami a začali sa blížiť k neďalekému mestu Guéckédou. Pri pomyslení na krvavé útoky v pohraničí sa Kumba spolu s ďalšími 30 000 obyvateľmi tábora radšej vydala na cestu. „Chceme odtiaľto odísť, nie je to tu bezpečné, nemáme kde bývať a niet tu čo jesť,“ povedala pre agentúru Reuters a ukázala na prístrešok z prútia a slamy v opustenom tábore Katkama. Drevené kostry niekdajších stanov UNHCR tu ešte stoja, no pred dennou páľavou a zimou v noci utečencov chránia iba igelitové fólie alebo slama.
Tí, čo našli provizórne prístrešie v pustom tábore, sa ešte stále môžu počítať medzi šťastnejších. UNHCR sa podarilo minulý týždeň z okolia Nyaedou presťahovať na sever do bezpečnejších oblastí len asi tisícku utečencov. Niektoré konvoje vrátili, v oblasti sa obnovili boje. Tie, čo prešli, cestou míňali tlejúce zvyšky osád vypálených povstalcami. Guinejská armáda evakuáciu nijako nezjednodušuje – prehľadáva každé auto a pátra po povstalcoch.
Prenasledovaní všetkými
K situácii, ktorú UNHCR označuje ako momentálne najhoršiu krízu, prispel čiastočne vlaňajší zásah britských vojakov v Sierre Leone. Miestnych povstalcov zo Zjednoteného revolučného frontu (RUF) dotlačili k ústupu. V septembri povstalci z RUF spolu s odporcami guinejského režimu v Libérii prešli do Guiney. Odvtedy sem prišli o život stovky ľudí.
Približne 200 000 sierraleonských a 122 000 libérijských utečencov, ku ktorým sa pridalo aj 70 000 vysídlencov v rámci Guiney, ostalo načas úplne bez pomoci. Vláda v Konakry obrátila svoj hnev proti nim – a rovnako aj povstalci, ktorí sa ich snažili obrať o posledné zvyšky zásob. Guinejský prezident Lasana Conte vyzval v rozhlase obyvateľov, aby „bránili krajinu pred všetkými cudzincami“. Jeho „Utečenci, domov!“ malo odozvu. Milície dobrovoľníkov sa spojili s armádou a políciou a plienili a vypaľovali utečenecké tábory.
Pomôže len medzinárodný zásah
Niekoľko detí sa v pondelok zhromaždilo pozdĺž cesty do Katkamy s transparentmi „Počúvajte náš krik, chceme ísť domov!“ Toto volanie doliehalo ku kolóne bielych áut s komisárom OSN pre utečencov Ruudom Lubbersom.
Jeho návšteva mala upozorniť na tento svetom zabudnutý konflikt. Lubbers od vlády v Guinei žiadal, aby zaistila bezpečnosť utečencom a volal po rozmiestnení medzinárodných síl, vďaka ktorým by mohol byť vytvorený bezpečnostný koridor na ich presun do bezpečia.
(kl)