BRATISLAVA – Finančná polícia na Slovensku má špecifické postavenie. Nepodlieha konaniu podľa Trestného poriadku a takisto nepatrí pod dohľad Generálnej prokuratúry.
Od roku 2002 by časť jej úloh prebrala daňová polícia. Jej zriadenie navrhovala ministerka financií Brigita Schmögnerová už v minulosti, ale návrhy narážali na odpor vtedajšieho vedenia ministerstva vnútra. Bývalý minister Ladislav Pittner vtedy povedal: „Finančná polícia si plní úlohy aj v oblasti daňových prehreškov, preto sa mi nezdá múdre, aby sme capa urobili záhradníkom.“
Úlohou daňovej polície by bolo vyhľadávanie a dokumentovanie trestnej činnosti spojenej s neplatením daní. Vybavená by bola právomocami kriminálnej polície.
Súčasný minister vnútra Ivan Šimko jej zriadenie podporuje a k postaveniu finančnej polície sa stavia zatiaľ rezervovane: „Toto sú veľmi vážne otázky, ktoré vyžadujú systémové riešenie. Jedným z takých krokov, ale je to len izolovaný krok, ktorý by mal viesť k istému rozrušeniu monopolu jednej služby na získavanie dôkazov, ktoré sú nevyhnutné pre to, aby bolo možné usvedčiť páchateľov finančnej kriminality, je zriadenie takzvanej daňovej polície. Aj iná služba bude môcť zadovažovať tieto dôkazy. Myslím si, že nie je potrebné hovoriť, prečo.“
Pittner si naopak myslí, že zákon o policajnom zbore podľa neho jednoznačne definuje kompetencie finančnej polície: „Ak sa zákon zdá nevhodný, nech sa páči. Dajme ho znovu na pripomienkovanie a uvidíme výsledok.“
Ministerstvo financií do konca týždňa prerokuje kompetencie daňovej polície a posunie návrh na jej zriadenie do parlamentu. Zákon by mal začať platiť od prvého januára 2002. Denníku SME to potvrdil hovorca ministerstva financií Peter Papánek. (mož)