BRATISLAVA – Vývoj cenovej hladiny sa v auguste pohol nadol. Podľa správy štatistického úradu klesol cenový index oproti júlu o 0,1 percenta. Ekonómovia vnímajú prvý pokles cien po viac ako roku pozitívne a hlavný vplyv pripisujú cenám potravín.
Vďaka ich rozhodujúcemu podielu v spotrebnom koši (29 percent) stačil 0,8-percentný pokles ich cien na zníženie celkovej cenovej hladiny. „Nižšie ceny potravín ovplyvnil najmä sezónny pokles cien ovocia a zeleniny,“ konštatoval analytik Ľudovej banky Mário Blaščák. Predpokladná úroda obilnín, ktorá podľa odhadov oproti vlaňajšku stúpne viac ako o polovicu, naznačuje, že potraviny by už nemali predstavovať hrozbu pre infláciu, tak ako tomu bolo na jar. „Do konca tohto roku a v budúcom roku očakávame zmiernenie cenových tlakov v potravinárskom odvetví,“ doplnil Blaščák. Tempo poklesu cien potravín bolo podľa analytikov prekvapujúce. „Predpokladali sme spomalenie dynamiky rastu cien potravín, avšak až 0,8-percentný pokles bol pre nás miernym prekvapením,“ komentoval vývoj Tomáš Kmeť, analytik Slovenskej sporiteľne.
Ročné tempo inflácie sa v auguste znížilo z júlových osem percent na 7,8 percenta a jadrová inflácia, ktorá je kľúčová z pohľadu Národnej banky Slovenska, sa opäť vrátila pod 5-percentú hranicu (4,9 percenta).
Ďalší postup cenovej hladiny by už do konca roka nemal podľa analytikov priniesť zásadné prekvapenia a hlavným rizikom zostanú ceny pohonných hmôt. Odhady ekonómov o koncoročnej inflácii sa sústreďujú do intervalu 6,7 až 7,5 percenta, čo je mierne optimistickejšie než odhad centrálnej banky (6,7 – 8,2).
Oživeniu domácej spotreby zatiaľ ekonómovia nepripisujú zásadný vplyv na vývoj inflácie. „Možné sprísnenie menovej politiky v súvislosti s rastúcim domácim dopytom je preto stále neaktuálne,“ povedal CTK analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. Žiadne zmeny vo výkone menovej politiky nepredpokladá ani Tomáš Kmeť: „NBS má limitované nástroje na korigovanie cien potravín či výšky dovozov, takže sprísnenie menovej politiky by sa mohlo minúť účinkom. Z krátkodobého hľadiska preto neočakávame rast úrokových mier,“ podotkol.
JURAJ JAVORSKÝ