
Zdravotníci a policajti pomáhajú zranenému kolegovi. FOTO – REUTERS
? Belfast sa za desaťročia násilia stal symbolom sektárskej nenávisti. Urážky, hrozby, hádzanie kameňov a bômb na malé deti však šokovali aj tých, čo strávili celý život v Severnom Írsku.
Dievčenská základná škola Svätého kríža je katolícka škola v protestantskej oblasti. Mnoho rokov jej žiaci chodili do školy cez protestantský pozemok Glenbryn. Obyvatelia protestantskej oblasti Ardoyne tvrdia, že ich život sa stal utrpením, keď sa začali útoky na ich domy. Útočníci pochádzali z neďalekej katolíckej štvrte, kde býva väčšina žiakov školy Svätého kríža.
Keď v polovici júna údajne skupina katolíkov zbila muža, ktorý pripevňoval britskú vlajku na pouličnú lampu, niektorí protestanti uznali za najlepší nápad zabrániť deťom chodiť „ich“ cestou. Prvé protesty sa teda udiali už na konci školského roka. Všetci verili, že problémy sa vyriešia za osemtýždňové prázdniny. Rozhovory zástupcov oboch komunít však stroskotali – obe strany pripisujú vinu tej druhej. Situácii navyše určite nepomohli letné striedajúce sa obdobia nepokojov v severnom Belfaste.
To, čo sa deje v oblasti Ardoynu, je príznačné pre mnohé oblasti celého Belfastu – takzvané „sektárske styčné plochy“, kde ležia vedľa seba protestantské a katolícke robotnícke štvrte.
Za posledných tridsať rokov badať stabilný odlev protestantov z mesta. V 70. a 80. rokoch sa z Belfastu odsťahovali tisícky protestantov do nových predmestí a satelitných miest-nocľahární, len aby unikli pred násilím hlavného mesta. Mnohé tradične protestantské oblasti tohto veľkomesta sa tým vyprázdnili.
Katolíci nemali možnosť odsťahovať sa. Keďže majú vyššiu pôrodnosť ako ich protestantskí susedia, v katolíckych oblastiach Belfastu panuje už mnoho rokov vážna bytová kríza. V dôsledku toho sa katolíci masovo premiestňujú do tradične protestantských štvrtí. V meste so silnou kmeňovou a komunitnou súdržnosťou to chápu niektorí protestanti ako formu invázie.
Problém je zvlášť vypuklý v severnom Belfaste, ktorý je mozaikou prekrývajúcich sa katolíckych a protestantských oblastí, obklopených vysokými kopcami. V posledných mesiacoch sa tu stali bombové útoky na domy bežnou záležitosťou.
Severobelfastskí protestanti prejavili odpor blokádou cesty ku škole Svätého kríža. Opakovane vyzvali médiá, aby uznali oprávnenosť ich sťažností. Priviedli svedkov útokov na svoje domy a tvrdia, že ich ľudské práva boli pošliapané. Podľa nich manipuluje rodičov školákov Írska republikánska armáda. Možno majú pravdu.
Televízne zábery však jasne ukazujú, že mnohých účastníkov týchto tzv. protestov za ľudské práva motivuje len nenávisť voči susedom.
PRE SME – ROBIN SHEERAN, Belfast