BRATISLAVA – Až doteraz sa v súvislosti s ochranou utajovaných skutočností hovorilo iba v spojitosti s naším vstupom do NATO. Tento týždeň však bol na Slovensku inšpekčný tím Európskej únie, ktorý sa zaujímal o úroveň tejto ochrany. „Únia má vlastný systém ochrany utajovaných skutočností,“ povedal hovorca Národného bezpečnostného úradu Juraj Puchý.
Únia má niektoré kritériá iné ako NATO a Slovensko ich musí po našom vstupe v máji budúceho roku spĺňať. „Je to jedna zo základných podmienok na to, aby sme úspešne zavŕšili integračný proces Slovenska,“ tvrdí Puchý.
Množstvo utajovaných skutočností je v rámci únie oveľa väčšie než v Aliancii, lebo podľa Puchého ide o „neporovnateľne viac pozícií a funkcií“. Priamo s tým súvisí aj počet osôb s osobitným postavením, ktorí nemusia mať previerku bezpečnostného úradu. U nás ich je zatiaľ príliš veľa, približne 5-tisíc. „Pre úniu je to absolútne neprijateľné, pretože únia v oblasti personálnej bezpečnosti nepozná výnimky,“ upozornil Puchý.
V rámci členských štátov sa táto výsada podľa Puchého toleruje iba u troch najvyšších ústavných činiteľov. „Všetci ostatní, ak sa budú chcieť oboznámiť s utajovanými skutočnosťami únie, budú musieť bez výnimky prejsť previerkou,“ vyhlásil.
Predstavitelia bezpečnostného úradu boli ubezpečení, že túto inštitúciu aj únia považuje za garanta bezpečnostných previerok. Podmienkou je, že aj naďalej zostane nezávislou a apolitickou. Inšpektori po skončení návštevy vyjadrili spokojnosť so spôsobom vykonávania previerok. Tie sú v súlade s požadovanými kritériami a prebiehajú už takmer 2 roky.
Po návrate do Bruselu inšpekčný tím pripraví správu. „Od nej bude závisieť úspešné zavŕšenie integračného procesu smerom do únie,“ povedal Puchý. Správa bude tajná.