
Takto vyzeralo vysielanie štrajkujúcej Českej televízie začiatkom januára - ľudský „betlehem“ vzbúrených redaktorov stál za chrbtom moderátora spravodajskej relácie. Iniciatívu Česká televízia - vec verejná, protestujúcu proti politickému zasahovaniu do vysielania, podpísalo už za niekoľko januárových dní približne 180-tisíc ľudí. Tzv. bobovízia - povestné vysielanie šéfky spravodajstva Jany Bobošíkovej z náhradných priestorov po tom, ako redaktori fyzicky obsadili vysielacie priestory na Kavčích horách - sa skončila 10. januára. FOTO - REUTERSKTO VYTIAHNE ČT Z NÚDZE?
Súčasné „prechodné obdobie“ v Českej televízii nastalo po spore medzi zamestnancami a riaditeľom Jiřím Hodačom, ktoré Hodač napokon riešil svojrázne - vypínaním vysielania. Na podporu redaktorov sa na začiatku roka zišlo plné Václavské námestie. Hodač dnes žije v Británii, jeho pravá ruka, šéfka spravodajstva Jana Bobošíková naopak uvažovala o účasti v súčasnom konkurze. Za najznámejších kandidátov sú považovaní:
Jiří Balvín - súčasný dočasný riaditeľ ČT, zvolený na základe dohody ČSSD s ODS. Dnes častý objekt kritiky Rady ČT, dokonca mu udelili zrážku zo mzdy.
Petr Sládeček - jeden z najkompetentnejších uchádzačov, z programového oddelenia ČT odišiel v roku 1993 do Novy, kde sa stal šéfom programu. V spore o Novu sa rozišiel s Vladimírom Železným. Firma CME ho vymenovala za šéfa programu všetkých jej pobočiek v Európe.
Vlastimil Ježek - šesť rokov viedol Český rozhlas. Angažuje sa v politike - hnutie nahnevaných intelektuálov Ďakujeme, odíďte a nová strana Cesta zmeny.
Alena Müllerová - uznávaná televízna profesionálka, hlavná dramaturgička ČT.
Vít Novotný - riaditeľ výroby a techniky, člen komisie, ktorá tento rok odhalila korupciu a machinácie v brnenskom štúdiu ČT. (zah)
Do utorka polnoci mali záujemcovia možnosť zaslať prihlášky do výberového konania na post riaditeľa verejnoprávnej Českej televízie. O mesiac vyberie 15-členná Rada Českej televízie nového riadneho šéfa Kavčích hôr a tým by mala oficiálne uzavrieť trištvrte roka dlhý čas krízy, štrajkov zamestnancov, demonštrácií, napätia a neistoty.
Kandidáti nie sú oficiálne známi, obálky s prihláškami bude notárka otvárať až 11. septembra. Napriek tomu kandidatúru priznali dočasný riaditeľ ČT Jiří Balvín, ďalší členovia vedenia televízie Vít Novotný a Alena Müllerová, nedávno odvolaný šéf publicistiky ČT Martin Mrnka, niekdajší programový šéf TV Nova Petr Sládeček i bývalý riaditeľ Českého rozhlasu Vlastimil Ježek.
Časy emócií z prelomu roka, keď štrajk v televízii na protest proti menovaniu riaditeľa Jiřího Hodača rozdelil českú spoločnosť na dva znepriatelené tábory a hrozil politickou krízou, sú preč. No politické strany opäť pomaly oprašujú svoje bojové línie, kde štvorkoalícia stála na strane vzbúrených redaktorov a statusu quo, ODS podporovala zvoleného Hodača a žiadala zmeny, pričom vládna ČSSD lavírovala niekde uprostred. Za tohto stavu čaká na nového riaditeľa v televízii postsyndrómová trauma odboja a kopiace sa problémy naďalej spolitizovanej a nezreformovanej postkomunistickej inštitúcie.
Podľa niektorých odhadov by ČT mohla mať až o tretinu menej zamestnancov, než je terajších necelých 3-tisíc. Financovanie a postavenie tzv. nezávislých producentov na Kavčích horách nie je vždy priehľadné. Vplyvné redakcie spravodajstva a publicistiky sa doposiaľ vždy postavili proti akýmkoľvek radikálnym pokusom o zmeny a vedenie bolo nútené ustúpiť. Česká televízia nemá profesionálne spracovanú koncepciu dlhodobého rozvoja. Už niekoľko rokov sa koketuje so zvyšovaním koncesionárskych poplatkov, ale z populistických dôvodov sa rozhodnutie v parlamente odďaľuje.
To všetko je terčom odbornej kritiky a predovšetkým nástrojom politického boja. Po straníckych potýčkach sa tak na jar snemovňou zvolená Rada ČT ocitne pod tlakom z mnohých strán. Bude stredobodom mediálneho záujmu. Na jej rozhodnutí bude závisieť, ako boj o televíziu nakoniec po dlhých mesiacoch dopadne.
No aj keď rada nového riaditeľa vyberie, nemusí byť všetko uzavreté. Senátori za opozičnú štvorkoalíciu podali v lete návrh na Ústavný súd spochybňujúci spôsob samotnej voľby tejto rady snemovňou. Žiadajú, aby súd zrušil príslušnú časť rokovacieho poriadku dolnej komory parlamentu. Súčasne tvrdia, že rada tak dostala zväčša podobu, akú si priali zmluvno-opozičné strany ODS a ČSSD. Keby Ústavný súd vyhovel návrhu a navyše označil voľbu rady ČT za neplatnú, bola by tým spochybnená všetka doterajšia činnosť rady vrátanie samotného výberu riaditeľa.
PRE SME - MARTIN ČAREK, Praha